Definicja delegowanego notorycznie omijana

opublikowano: 12-02-2020, 22:00

Kierowanie obcokrajowców spoza UE do pracy w Polsce powinno być zgłoszone do inspekcji pracy niezależnie od formy ich zatrudnienia — postuluje BCC.

Będą zmiany w ustawie o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Projekt jej nowelizacji dotyczy wykonywania pracy w Polsce przez pracowników firm z Unii Europejskiej (UE), realizujących określone kontrakty na terenie naszego kraju. Według Business Centre Club (BCC) projektowana nowela daje też możliwość ograniczeniapraktyk niekorzystnych dla rodzimego biznesu. BCC zwraca uwagę na rozpowszechnione na dużą skalę zjawisko delegowania na teren Polski — i z naszego kraju — cudzoziemców spoza UE, co ma na celu wyłącznie uniknięcie płacenia danin publicznych w Polsce. Legalnie działający przedsiębiorcy często stoją przed wyborem, czy takie praktyki stosować, czy wręcz zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej.

Niejednoznaczne przepisy

— Sytuacja ta wymaga nie tylko reakcji organów kontrolnych, która jest obecnie niewystarczająca, ale przede wszystkim podjęcia działań legislacyjnych przez ustawodawcę.

Zamiarem każdego z państw członkowskich powinno być wyeliminowanie nielegalnego delegowania, niezależnie od tego, czy dotyczy ono obszaru UE czy państw nienależących do Unii — mówi Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

W ocenie BCC wątpliwości budzi już chociażby definicja pracownika delegowanego. Obecna ustawa określa, że jest to pracownik zatrudniony w innym państwie członkowskim, tymczasowo skierowany do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez pracodawcę delegującego pracownika na terytorium RP. Takie sformułowanie nasuwa pytanie, czy chodzi wyłącznie o osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę. Nie wiadomo bowiem, czy obejmuje ono osoby współpracujące z pracodawcami delegującymi pracowników na teren Polski na podstawie innych kontraktów, w szczególności umów cywilnoprawnych. Jeśli miałoby tak być, to w przepisach brakuje odniesienia choćby do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i przewidzianej tam stawki płacy dla osób wykonujących usługi na podstawie umowy, do której zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Podmiot delegujący osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia może więc przyjmować,że ustawowe warunki go nie dotyczą. Brak odniesienia w ustawie do innych form zatrudnienia stanowi swego rodzaju wsparcie dla przedsiębiorców nielegalnie delegujących cudzoziemców z zagranicy — zauważa ekspertka BCC.

Co zmienić w prawie

To sprawiło, że — zdaniem BCC — dochodzi do patologii na rynku pracy. Polegają one na zakładaniu spółek np. na Ukrainie i delegowaniu stamtąd pracowników do Polski. W konsekwencji nie odprowadzają one u nas żadnych należności publicznoprawnych i najczęściej nie robią tego również u naszego wschodniego sąsiada. Zakładają, że ustawowe zasadyich nie dotyczą z uwagi na stosowanie form zatrudnienia innych niż umowa o pracę. BCC proponuje więc, aby wprowadzono do ustawy jednoznaczny przepis, zgodnie z którym delegowanie cudzoziemców z państw nienależących do UE obowiązkowo wymagałoby zgłoszenia do PIP, niezależnie od stosowanej formy zatrudnienia. Organizacja proponuje też, aby przedsiębiorca musiał pozyskać zgodę indywidualnie na każdą osobę zatrudnioną, po wykazaniu, że podmiot delegujący prowadzi znaczną działalność na terenie państwa, z którego kieruje ludzi, np. na Ukrainie, oraz że odprowadza tam wszystkie należności publicznoprawne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu