Deflacja we wrześniu niższa niż oczekiwano

ISBnews
opublikowano: 15-10-2014, 14:11

Deflacja konsumencka wyniosła 0,3% w ujęciu rocznym we wrześniu 2014 r. (wobec 0,3% r/r deflacji w poprzednim miesiącu), wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się, podał też GUS.

Siedemnastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 0,3-0,5% r/r (średnia wyniosła -0,41%). Ministerstwo Finansów oczekuje, że deflacja w ujęciu rocznym może potrwać nawet do listopada.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 1,1%), podwyżki opłat związanych z mieszkaniem oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (po 0,1%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt proc. i po 0,02 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,0%) oraz rekreacji i kultury (o 0,7%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc. i 0,04 pkt proc." - czytamy w komunikacie.

Ceny żywności wzrosły we wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1% (w sierpniu spadły o 1,8% m/m, a w lipcu lipcu br. - o 1,2%).

"Najbardziej podrożały warzywa (o 3,7%), jogurt (o 0,7%) i czekolada (o 0,4%). Ceny pieczywa  oraz tłuszczów roślinnych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w sierpniu br. konsumenci płacili za cukier (o 2,4%), ryż (o 1,3%), tłuszcze zwierzęce (o 1,2%) oraz mięso (przeciętnie o 0,6%)" - czytamy dalej.

W ujęciu rocznym największy wpływ na obecny poziom inflacji miały niższe ceny żywności (o 2,3%), w zakresie transportu (o 3,2%) oraz odzieży i obuwia (o 4,7%), które obniżyły wskaźnik o 0,50 pkt proc., 0,30 pkt proc. i 0,23 pkt proc., poinformował także Urząd.

Siedemnastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 0,3-0,5% r/r (średnia wyniosła -0,41%). Ministerstwo Finansów oczekuje, że deflacja w ujęciu rocznym może potrwać nawet do listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane