Dekarbonizacja jest nieuchronna

opublikowano: 11-10-2017, 22:00

Na wystawie EXPO 2017 w Astanie jedynym państwem, które otwarcie promowało węgiel, była Polska.

Tytułowa teza to tzw. oczywista oczywistość, ale obecny rząd dokonał tego odkrycia bardzo niedawno. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaczął głośno o tym mówić dopiero od września. Wypada przypomnieć, że jeszcze w lecie na wystawie EXPO 2017 w Astanie, zorganizowanej pod hasłem „Energia przyszłości”, Polska była jedynym państwem, które tak otwarcie promowało węgiel. Generalnie został on uznany na wystawie za globalnego banitę. Rzecz jasna nie da się uciec od rzeczywistości — w światowej strukturze energii paliwa kopalne stanowią około 78 proc., przy czym w Polsce 93 proc., na węgiel zaś (kamienny i brunatny) przypada aż 80 proc. miksu.

Bloomberg

Podczas XIV Kongresu Nowego Przemysłu przestawiciele władzy oraz branży byli zgodni co do perspektywy zapisanej w tytule. Monokultura w polskim sektorze elektroenergetycznym jest nie do utrzymania. Ostrą kością niezgody pozostaje jednak tempo zmiany miksu. Minister energii w horyzoncie 2050 r. widzi zejście węgla do poziomu 50 proc. Notabene dekarbonizacja postępuje w Polsce od początku przemian ustrojowych, ale jej szybkość wyraźnie odstaje od średniej europejskiej. Poważny problem zaczął się po naszym wstąpieniu w 2004 r. do Unii Europejskiej, która wyznacza paliwom kopalnym limity zdecydowanie zbyt ambitne jak na możliwości polskiej gospodarki.

Zakładane przez rząd tempo jest wyraźnie za wolne dla sektora źródeł odnawialnych. Ta część branży ma nadzieję, że przyspieszenie dekarbonizacji zostanie po prostu wymuszone — zarówno technologicznie, jak i politycznie. Z każdym rokiem nie tylko w UE, lecz generalnie na świecie będzie rosła presja na kraje, które w procesie energetycznego oczyszczania są oporne. Notabene w tym kontekście ciekawie zapowiada się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP24, którą Polska będzie gościła w grudniu 2018 r. — już trzeci raz, ale tym razem w węglowym sercu kraju, Katowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane