Dekoniunktura w Europie dobiega końca

Słabość giełd europejskich na tle globalnych rynków akcji może zbliżać się do końca, wynika z wykresu sporządzonego przez agencję Bloomberg.

Indeks siły relatywnej paneuropejskiego wskaźnika MSCI Europe wobec globalnego MSCI World wszedł w czwarty rok zniżek, czemu sprzyjały w ostatnich kwartałach słabe dane z gospodarek strefy euro. MSCI Europe znajduje się na dystans 4,6 proc. od  szczytu ze stycznia, a w horyzoncie 12-miesięczyn jest na zaledwie 1,1- procentowym plusie, Ten okres słabości może jednak zbliżać się do końca, w miarę jak dane ze Starego Kontynentu zaskakują coraz mniej negatywnie.

Jeszcze w maju tworzony przez Citigroup indeks niespodzianek ekonomicznych dla strefy euro znajdował się już o 84 punkty poniżej odmiany wskaźnika stworzonej dla gospodarki globalnej. Jednak od tamtej pory różnica odbiła, sięgając we wtorek 27 punktów, co oznacza, że negatywne niespodzianki w danych z Europy utrzymują się, jednak nie są już taki widoczne na tle odczytów z innych rejonów globu.

„Taka tendencja zwykle zapowiada zwyżki cen akcji z regionu. Jednak kierunek, jaki obiorą indeksy, będzie zależał także od tego, co się będzie działo się w sprawie handlu, w sferze polityki oraz w wynikach spółek – komentuje agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy