Delegacja Białorusi przybyła do Moskwy

opublikowano: 09-01-2007, 10:26

Delegacja Białorusi przybyła we wtorek rano do Moskwy na pilne rozmowy związane ze sporem z Rosją wokół dostaw ropy naftowej. Eksport rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" przez Białoruś m.in. do Polski i Niemiec został wstrzymany w poniedziałek.

Delegacja Białorusi przybyła we wtorek rano do Moskwy na pilne rozmowy związane ze sporem z Rosją wokół dostaw ropy naftowej. Eksport rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" przez Białoruś m.in. do Polski i Niemiec został wstrzymany w poniedziałek.

Strona rosyjska tłumaczy, że została zmuszona do tego kroku, bo Białoruś podbierała ropę, po tym, jak Moskwa odmówiła płacenia wprowadzonego przez Mińsk cła na tranzyt surowca płynącego przez białoruskie terytorium. Rosja uważa wprowadzenie opłat w wysokości 45 dolarów za tonę ropy za posunięcie pozbawione podstaw prawnych.

Na czele białoruskiej delegacji stoi wicepremier Andrej Kabiakou.

Rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego i handlu Siergiej Szaronow powiedział w poniedziałek, że Rosja będzie nalegać na to, aby przed rozmowami strona białoruska bezwarunkowo zniosła cło na tranzyt ropy przez swoje terytorium.

W wyniku konfliktu rurociągiem "Przyjaźń" przestała płynąć ropa na Białoruś, Litwę, do Polski, na Ukrainę, na Słowację, do Czech, na Węgry i do Niemiec.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Delegacja Białorusi przybyła do Moskwy