Dell i partnerzy pod lupą UOKiK

opublikowano: 05-06-2019, 22:00

Urząd sprawdza, czy między Dellem a firmami z nim współpracującymi nie doszło do niedozwolonego podziału rynku.

Od 8 kwietnia przez sześć dni UOKiK prowadził przeszukania w siedzibach Della i EMC Computer Systems Poland. Wzięło w nich udział dziesięciu pracowników urzędu, którzy w asyście policji zabezpieczyli dane elektroniczne, głównie e-maile. Urząd badał, czy pomiędzy polskimi spółkami koncernu Dell Technologies: Dell i EMC Computer Systems Poland a ich partnerami nie doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję. Chodzi o sprzedaż produktów marki Dell i Dell EMC, m.in. serwerów informatycznych oraz macierzy dyskowych wykorzystywanych do przechowywania, administrowania i udostępniania przetwarzanych danych.

— Podejrzewamy, że mogło dojść do podziału rynku. Firmy i instytucje państwowe, które chciały kupić sprzęt informatyczny, mogły być przypisane poszczególnym sprzedawcom. Tym samym mogły nie mieć możliwości uzyskania tańszej oferty od innych dystrybutorów Della, nawet jeśli sami się do nich zgłosili. Podejrzewamy również, że producent mógł dyscyplinować partnerów, którzynie stosowali się do uzgodnień — mówi cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK.

UOKiK napisał także w leadzie komunikatu prasowego, że chodzi o porozumienie między Dellem, a jego dystrybutorami. Tymczasem oficjalnych dystrybutorów serwerów i pamięci masowych Della jest jedyne czterech.

— Chodzi zarówno o kanał dystrybutorski, jak i partnerski — doprecyzowuje biuro prasowe UOKiK.

Oficjalnych partnerów Della w Polsce jest łącznie co najmniej kilkudziesięciu. UOKiK nie podał, o których chodzi. Zaznacza, że cały czas jest to postępowanie wyjaśniające, czyli prowadzone w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom.

— Jako że jest to wciąż trwające postępowanie, nie będziemy komentować jego przebiegu — mówi Ewa Jarzemska, szefowa komunikacji Dell Technologie na Europę Środkowo-Wschodnią.

UOKiK podaje, że podejrzewana praktyka mogła naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy. Dlatego urząd poinformował o sprawie Komisję Europejską. Za udział w porozumieniu dzielącym rynek między sprzedawców grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, a menedżerom indywidualna kara do 2 mln zł. W roku obrotowym zakończonym 30 stycznia 2018 r. Dell Polska miał 1,6 mld zł przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane