Dell podpisał umowę ws. budowy fabryki w Łodzi

(Tadeusz Stasiuk)
18-09-2006, 13:41

Amerykańska firma Dell rozpocznie w Łodzi budowę swojej fabryki. Dzisiaj podpisano umowę dotyczącą inwestycji.

Jeden z największych na świecie producentów komputerów - amerykańska firma Dell - rozpocznie w Łodzi budowę swojej fabryki. W poniedziałek - zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami "pb.pl" - w Łodzi podpisano umowę dotyczącą inwestycji.

Będzie to najnowocześniejsza na świecie fabryka produkująca kompleksowe systemy informatyczne. Jej otwarcie fabryki ma nastąpić jesienią 2007 roku. W styczniu planowana jest rekrutacja pracowników.

Umowę podpisali w obecności premiera Jarosława Kaczyńskiego minister gospodarki Piotr Woźniak, wiceprezes firmy Dell Sean Corkery i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

"Stało się coś ważnego i dobrego dla Łodzi i Polski. W najbliższym czasie podpiszemy kolejne umowy m.in. z Sharpem i Toshibą. To oznacza, że w Polsce zacznie funkcjonować przemysł nowoczesnych technologii. Polska będzie miała ofertę dla osób z najwyższymi kwalifikacjami. To jest odpowiedź na pytanie, co uczynić, aby najlepiej wykształceni rodacy pozostali w kraju" - powiedział premier.

Jarosław Kaczyński zapewnił, że rząd będzie robił wszystko, żeby proces pozyskiwania partnerów, którzy utworzą nowe miejsca pracy, trwał jak najdłużej.

"Poszukiwaliśmy miejsca na naszą inwestycję w Środkowej Europie. Wybór padł na Łódź, bo to bardzo dobrze położone miejsce. Mieszka tu wielu bardzo dobrze wykształconych ludzi, a na takich osobach zależy nam najbardziej" - powiedział wiceprezes firmy Dell Sean Corkery.

Nowa fabryka w Polsce to część wartych 200 mln euro inwestycji firmy Dell na polskim rynku. Jak twierdzą szefowie firmy, będzie to najbardziej zaawansowana tego typu placówka na świecie.

Dzięki jej uruchomieniu Dell zwiększy możliwości produkcyjne i zaspokoi rosnący popyt w zakresie usług informatycznych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Według prognoz, w ciągu najbliższych 5 lat środkowoeuropejski rynek informatyczny będzie rozwijał się w tempie 13,9 proc. rocznie.

Łódzka fabryka to uzupełnienie działalności irlandzkiego zakładu firmy. Fabryka będzie produkowała serwery nowej generacji oraz notebooki.

W ramach rozwoju działalności na rynkach europejskich w ostatnich 3 latach Dell otworzył centra obsługi klienta w Niemczech, Maroku, Szkocji i na Słowacji. Rozbudował też irlandzki zakład o centrum badawczo-rozwojowe, uruchomił centra pomocy technicznej i logistycznej dla firm.

Fabryki Dell znajdują się w Limerick (Irlandia), Austin, Nashville i Winston Salem (Stany Zjednoczone), Penang (Malezja), Xiamen (Chiny) oraz Eldorado do Sul (Brazylia). Trwa budowa drugiej południowoamerykańskiej fabryki w Sao Paulo w Brazylii. Plany przewidują również uruchomienie kolejnego zakładu w Indiach.

Koncern został założony w 1984 r. przez Michaela Della, wówczas studenta uniwersytetu w Austin w Teksasie. W oddziałach na całym świecie firma zatrudnia ponad 70 tys. pracowników. Przychody firmy Dell w ostatnich czterech kwartałach wyniosły 57,4 mld USD.

DI, PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dell podpisał umowę ws. budowy fabryki w Łodzi