Delta Holding: nowe kłopoty

Dawid Tokarz
27-04-2001, 00:00

Delta Holding: nowe kłopoty

W sprawie rybnickiej spółki Delta Holding, która przejęła sześć firm i doprowadziła je do katastrofalnej sytuacji, pojawiają się nowe wątki. Tym razem wątpliwości budzą niejasności w handlu węglem, które odbiły się na kondycji notowanych na CeTO Zamojskich Fabryk Mebli.

Po zatrzymaniu trzech osób, związanych z rybnicką firmą Delta Holding, Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości, jakich dopuściły się one w spółkachkupionych od I NFI Fortuna. Do śledztwa, dotyczącego notowanych na CeTO Zamojskich Fabryk Mebli, dołączono sprawę innej przejętej firmy — tomaszowskiego Tombudu, działającego w branży budowlanej. W jego przypadku — poza niejasnościami w zawieraniu różnych transakcji — osobom związanym z Deltą Holding zarzuca się zabór mienia pracowniczego.

Według nieoficjalnych informacji, innym ze sprawdzanych wątków jest kwestia nieprawidłowości w handlu węglem. Zgodnie z informacjami naszego źródła, zbliżonego wcześniej do Delty Holding, jeden z oskarżonych — Andrzej B., załatwiał zakup kiepskiego i zarazem drogiego węgla w polskich i ukraińskich kopalniach.

— Tombud zaraz po zakupie rozszerzył działalność o handel węglem. Niektóre spółki holdingu musiały go kupować, który był drogi i kiepskiej jakości — potwierdza tę wersję przewodniczący Solidarności w jednej z przejętych spółek.

W tej kwestii nie chce na razie wypowiadać się rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

— Mogę powiedzieć jedynie, że sprawa jest rozwojowa — mówi Romuald Sitarz, rzecznik prokuratury.

Jedną ze spółek, które były zmuszane do zakupu dużej ilości węgla, były Zamojskie Fabryki Mebli. Posiadają one bowiem własną elektrociepłownię. Między innymi dlatego notowana na CeTO firma znajduje się w bardzo kiepskiej kondycji.

— Z kłopotami, ale z tej trudnej sytuacji mamy szansę wybrnąć. Mamy dobre kontakty z odbiorcami, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeśli uregulujemy należności wobec odbiorców, możemy wyjść na prostą — twierdzi Zbigniew Jadczyszyn, tymczasowy szef ZFM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Delta Holding: nowe kłopoty