Demografia wpłynie na rynek

opublikowano: 04-04-2016, 22:00

Do 2050 r. liczba osób powyżej 55. roku życia będzie na świecie wyższa niż wielkość populacji w 1950 r. Eksperci z JLL przewidują, że zmiany demograficzne wpłyną znacząco na światowy rynek nieruchomości. Przede wszystkim wpłyną na strategie obierane przez fundusze inwestycyjne. Przełoży się to m.in. na wzrost rocznej wartości transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości do biliona dolarów w 2020 r.

— Przewidujemy również wzrost aktywności kapitału prywatnego nawet o 500 proc. — mówi David Green-Morgan, dyrektor działu badań rynków kapitałowych w JLL. Kolejna zmiana będzie dotyczyła tego, że inwestorzy będą poszukiwali alternatywnych rozwiązań i form lokowania kapitału, wzrośnie rola fuzji i przejęć oraz spółek joint venture. Już w ostatnich 10 latach poszerzyła się definicja produktów inwestycyjnych o m.in. obiekty służby zdrowia, domy spokojnej starości, akademiki i obiekty mieszkaniowe. Niższe stopy kapitalizacji i zmienne stopy zwrotu na rynku zaowocowały wzrostem zainteresowania produktami alternatywnymi.

— Przewidujemy, że przy ograniczonej dostępności „typowych” produktów inwestycyjnych na rynku nieruchomości inwestorzy będą szukali okazji lokowania kapitału w tych nowych formach. Będą to różnego rodzaju spółki, fuzje, przejęcia, joint venture, a także zakupy szpitali, domów opieki czy — w coraz większej mierze — inwestycje w sektorze mieszkaniowym — komentuje David Green-Morgan. W Polsce dostępność produktów alternatywnych jest na razie bardzo ograniczona. Rośnie jednak grupa inwestorów zainteresowanych lokowaniem kapitału w akademiki, szpitale czy mieszkania na wynajem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu