Demokracja daje mocny impuls gospodarce

opublikowano: 12-03-2019, 22:00

Jeśli stawiamy na wzrost PKB, nie ma to jak demokracja — przekonują amerykańscy naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

W najnowszym artykule, opublikowanym w „Journal of Political Economy", opisują wyniki badania na temat tempa rozwoju gospodarczego w 184 krajach, gdzie nastąpiły zmiany ustroju politycznego w latach 1960-2010.

— Nie jest niczym zaskakującym, że efekt powinien być ogromny, bo jest to wielkie wydarzenie, a ustroje niedemokratyczne, dyktatury oznaczają bałagan, i to wielowymiarowy — mówi Daron Acemoğlu, ekonomista z MIT, współautor badania.

Naukowcy zestawili średnie tempo wzrostu PKB krajów, gdzie wprowadzono demokrację, z hipotetycznym rozwojem gospodarczym, jaki odnotowałyby te kraje, gdyby nadal były państwami autorytarnymi. Okazuje się, że w dłuższej perspektywie przyjęcie demokracji to potężny impuls, który widać na krzywej wzrostu gospodarczego — w krajach, które poszły w tym kierunku, PKB zyskało średnio 20 proc. w ciągu 25 lat.

— Dyktatury są obalane, kiedy doświadczają problemów gospodarczych — podkreśla Daron Acemoğlu, dodając, że po zmianie rządów na ogół następuje moment odbicia gospodarczego, choć nie od razu.

Czas poprzedzający zmianę ustroju politycznego to zwykle czas głębokiej recesji. PKB przez pierwsze lata po demokratyzacji kraju jest na ogół nadal niskie, a zmiana ustroju procentuje dopiero po 15, 25 latach.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy