Deutsche Bank: polityka EBC zagraża europejskiemu projektowi

Europejski Bank Centralny stracił swoją wiarygodność i musi zmienić kurs swojej bezprecedensowej polityki stymulacji gospodarki, jeśli chce uniknąć dezintegracji europejskiego projektu, ostrzega Deutsche Bank.

Mario Draghi, prezes EBC
Zobacz więcej

Mario Draghi, prezes EBC

Bloomberg

W 12-stronnicowym raporcie David Folkerts-Landau, główny ekonomista Deutsche Banku, apeluje do członków EBC, by porzucili politykę ujemnych stóp procentowych oraz odeszli od programu masowego skupu obligacji, które to praktyki przyczyniły się do „umocnienia populistycznej i ekstremistycznej polityki” na kontynencie.

Jego mocne słowa są powtórzeniem opinii wygłoszonej wcześniej przez ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaeuble, który przypisał powstanie jego kraju antyislamskiej i antyunijnej partii Alternative für Deutschland polityce EBC.

- Polityka EBC zagraża europejskiemu projektowi jako całości w imię krótkoterminowej stabilności finansowej . Im dłużej obecna polityka zapobiega koniecznemu katharsis, tym mocniej przyczynia się do szerzenia się populistycznych i ekstremistycznych polityk – ostrzega Folkerts-Landau.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Deutsche Bank: polityka EBC zagraża europejskiemu projektowi