Deutsche Bank rozważał fuzję z UBS

opublikowano: 26-09-2018, 08:30

Według doniesień dziennika Handelsblatt, na który powołuje się Reuters, Deutsche Bank przyjrzał się teoretycznemu scenariuszowi połączenia ze szwajcarskim gigantem, UBS.

Scenariusze obejmujące m.in. potencjalną fuzją z Commerzbankiem miały zostać omówiony na spotkaniu strategicznym banku z radą nadzorczą na początku tego miesiąca.

Centrala Deutsche Banku we Frankfurcie
Zobacz więcej

Centrala Deutsche Banku we Frankfurcie fot. Bloomberg

Zdaniem ekspertów, na papierze potencjalna fuzja z UBS wygląda lepiej niż podobna umowa z Commerzbankiem, ponieważ Deutsche Bank i szwajcarski kredytodawca dobrze by się uzupełniali w dziedzinie bankowości inwestycyjnej i zarządzaniu majątkiem.

W przeciwieństwie do tego, połączenie z Commerzbankiem może prowadzić do wysokich kosztów restrukturyzacji z powodu dużego nakładania się biznesów.

W miniony poniedziałek dyrektor naczelny Deutsche Bank Christian Sewing zaprzeczał spekulacjom o możliwej fuzji, twierdząc, że bank musi skoncentrować się na swojej własnej pracy przez następne 18 miesięcy.

Niemiecki rząd, który posiada ponad 15 proc. udziałów w Commerzbanku, podsycił ostatnio spekulacje odnośnie fuzji. Olaf Scholz, minister finansów, powiedział, że Niemcy potrzebują silnych banków, aby wspierać eksport. Niektórzy bankierzy prywatnie uważają to za zmianę sentymentów i wskazują na chęć wsparcia branży finansowej za pośrednictwem takich polityk jak inżynieria fuzji.

Zgodnie ze scenariuszem połączenia z UBS, Deutsche Bank byłby „tym słabszym” partnerem, a niemiecki rząd musiałby to jakoś zaakceptować.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu