Deutsche Bankowi grozi usunięcie z indeksu blue chipów

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 05-07-2018, 08:04

Przecena akcji Deutsche Banku, która sprowadziła jego kurs w ubiegłym miesiącu do historycznego minimum, grozi usunięciem największego niemieckiego kredytodawcy z indeksu europejskich blue chipów Euro Stoxx 50.

W tym roku Deutsche Bank stracił już 40 proc. wartości rynkowej. Powodem jest seria negatywnych dla największego niemieckiego banku wydarzeń, m.in. zakończenie stratą trzeciego roku z rzędu, zmiana prezesa i niepowodzenie amerykańskiego oddziału banku podczas najnowszego „testu wytrzymałości”.

Zmiana procentowa kursu Deutsche Banku i wartości Euro Stoxx 50 od początku roku
Zobacz więcej

Zmiana procentowa kursu Deutsche Banku i wartości Euro Stoxx 50 od początku roku

Skutkiem przeceny akcji Deutsche Banku jest jego spadek w rankingu Stoxx Ltd., właściciela paneuropejskich indeksów rynków akcji, na 61 pozycję. To najniższa pozycja zajmowana przez spółki wchodzące w skład Euro Stoxx 50. Oznacza, że Deutsche Bank jest pierwszym kandydatem do usunięcia z indeksu, zwłaszcza, że spółki nie wchodzące w jego skład, które znajdą się w pierwszej czterdziestce rankingu, wchodzą do Euro Stoxx 50 automatycznie. Obecnie są cztery takie spółki. Zmiana składu indeksu ma nastąpić 3 września.

- Nie ma szans aby Deutsche Bank przetrwał rewizję składu indeksu we wrześniu – powiedział Uwe Streich, analityk Landesbank Baden-Wuerttemberg w Stuttgarcie. – Tylko gdyby jego akcje dramatycznie zdrożały, na przykład na skutek wiadomości o fuzji lub przejęciu, wartość rynkowa wzrosłaby wystarczająco do pozostania w indeksie – dodał.

Usuniecie z Euro Stoxx 50 byłoby kolejnym ciosem dla Deutsche Banku, bo wielu tzw. pasywnych inwestorów zmuszonych byłoby do sprzedaży akcji spółki. Podobnie byłoby w przypadku funduszy ETF naśladujących indeks. Obecna waga Deutsche Banku oznacza, że ok. 33 mln jego akcji jest posiadanych przez ETF, czyli ok. dwa razy więcej niż było wymienianych średnio dziennie przez ostatnie trzy miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Deutsche Bankowi grozi usunięcie z indeksu blue chipów