Czytasz dzięki

Deutsche Telekom prognozuje spowolnienie wzrostu zysków

opublikowano: 19-02-2020, 08:42

Niemiecki potentat rynku usług telekomunikacyjnych, koncern Deutsche Telecom oczekuje spadku dynamiki wzrostu podstawowych zysków w bieżącym roku. Jednym z powodów jest planowane sfinalizowanie fuzji, która stworzy trzeciego pod względem wielkości amerykańskiego operatora bezprzewodowego, donosi Reuters.

Deutsche Telekom prognozuje, że zyski podstawowe wzrosną o 3 proc. Skorygowany zysk przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją i amortyzacją po leasingu (EBITDA AL) ma wynieść w 2020 r. 25,5 mld EUR. To wartość znacząco niższa od mediany oczekiwań analityków i oznacza spadek o połowę w stosunku do dynamiki odnotowanej w 2019 r. Warto jednak podkreślić, że w ubiegłym roku niemieckie, europejskie i amerykańskie firmy DT radziły sobie dobrze, korzystając m.in. z efektów walutowych i konsolidacyjnych. 

W kwietniu 2018 r. Deutsche Telekom ogłosił przejęcie przez amerykańską jednostkę T-Mobile lokalnego rywala, koncern Sprint w ramach transakcji o wartości 26 mld USD.  

W zeszłym tygodniu usunięta została  ostatnia poważną przeszkoda prawna, gdy sędzia z Nowego Jorku odrzucił sprawę wniesioną przez ponad tuzin stanów USA. Pozwoli to na zakończenie procesu przejęcia.

Końcówka 2019 r. była udana dla niemieckiego giganta. Przychody w czwartym kwartale zwiększyły się o 5,4 proc. do 21,361 mld EUR, zaś skorygowana EBITDA AL wzrosła o 8,2 proc. do 6,03 mld EUR. W obu przypadkach wyniki przebiły konsensus analityków. Firma zmniejszyła przy tym zadłużenie netto o 2,8 mld EUR do 76 mld EUR, obniżając wskaźnik dźwigni do 2,65-krotności skorygowanej EBITDA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane