Deutsche Telekom szpiegował menedżerów i dziennikarzy

DI, PAP
24-05-2008, 16:45

Największy niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom przez ponad rok szpiegował kontakty menedżerów, członków rad nadzorczych i dziennikarzy - podał w sobotę tygodnik "Der Spiegel".

W 2005 i 2006 roku, w ramach operacji "Clipper", "Rheingold", koncern zbierał i sprawdzał dane dotyczące połączeń telefonicznych z sieci stacjonarnych i komórkowych członków rad nadzorczych i menedżerów firmy w celu wykrycia źródeł przecieków do prasy.

Następnie berlińska firma doradcza analizowała te dane i porównywała je z numerami telefonicznymi dziennikarzy, piszących o Deutsche Telekom. Sprawdzano setki tysięcy połączeń telefonicznych dziennikarzy i osób prywatnych, z którymi ci pierwsi się kontaktowali.

Według pisma, na który powołuje się "Spiegel", w biurze jednego z dziennikarzy ekonomicznych pracował nawet szpieg. Przez kilka miesięcy przekazywał on informacje wydziałowi bezpieczeństwa w koncernie.

Dopiero latem 2007 roku na podstawie wewnętrznej wskazówki wyjaśniono jeden przypadek szpiegowania kontaktów telefonicznych. Jego konsekwencją były daleko idące zmiany organizacyjne i personalne w dziale firmy, zajmującej się bezpieczeństwem informacji.

Deutsche Telekom potwierdził w sobotę, że w latach 2005 i 2006 dochodziło do przypadków nadużyć, ale nie miało miejsca niezgodne z prawem wykorzystanie treści rozmów telefonicznych.

Szef koncernu Rene Obermann powiedział, że już 14 maja złożył doniesienie do prokuratury i będzie ją wspierać w wyjaśnianiu afery.

Do szpiegowania dochodziło w czasie, gdy prezesem Deutsche Telekom był Kai-Uwe Ricke. Ten twierdzi, że nie wiedział, jakimi metodami szukano źródeł przecieków w firmie.

 

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Deutsche Telekom szpiegował menedżerów i dziennikarzy