Deutsche Telekom zapowiada redukcję zatrudnienia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-11-2005, 15:10

Deutsche Telekom zredukuje zatrudnienie o 32 tys. pracowników w ciągu trzech najbliższych lat - poinformowała spółka w komunikacie przekazanym inwestorom w środę.

Deutsche Telekom zredukuje zatrudnienie o 32 tys. pracowników w ciągu trzech najbliższych lat - poinformowała spółka w komunikacie przekazanym inwestorom w środę.

    Przyczyną zwolnień jest ostra konkurencja na rynku i trudna sytuacja w tradycyjnych obszarach działania spółki - telefonii stacjonarnej i dostępu szerokopasmowego.

    Jak stwierdziła Grupa Deutsche Telekom (DT), zatrudnienie zostanie zmniejszone głównie o pracowników niemieckich spółek koncernu. Liczba 32 tys. zwolnionych obejmuje m.in. 7 tys. pracowników spółki Vivento. Mają się oni znaleźć w nowych spółkach, z którymi Deutsche Telekom zawrze umowy o outsourcingu, obejmujące cały zakres dotychczasowej działalności. Tym samym, nie zmieniając zajęcia, osoby te staną się pracownikami firmzewnętrznych i nie będą zatrudnieni w DT.

    Następnych 25 tys. osób będzie zwolnionych bądź zostanie im zaproponowana praca poza koncernem.

    W tym samym czasie Grupa Deutsche Telekom zatrudni jednak 6 tys. nowych pracowników - głównie informatyków, specjalistów sprzedaży i projektantów nowych usług. Redukcja zatrudnienia netto wyniesie zatem 19 tys. osób.

    Spółka dodaje, że jeśli rozwinie się rynek usług opartych na szybkim dostępie do Internetu, wówczas w tym dziale zostanie stworzonych następnych 5 tys. miejsc pracy.

    Łącznie cały program przeniesień i redukcji zatrudnienia będzie kosztował DT około 3,3 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat.

    Jednocześnie firma oświadczyła iż nie będzie składała nowej oferty na kupno brytyjskiej spółki telefonii komórkowej, O2, przebijającej ofertę hiszpańskiej firmy Telefonica sprzed kilku dni. Jak powiedział w środę "Financial Times" Gerhard Eick, dyrektor finansowy Grupy DT, "kupno O2 nie jest interesujące dla akcjonariuszy".

    Tym samym nabywcą O2 zostanie prawdopodobnie hiszpańska Telefonica, która w poniedziałek zaproponowała za przejęcie pakietu większościowego tej firmy 31,45 mld dolarów.

    Grupa Deutsche Telekom jest jedną z największych telekomunikacyjnych firm operatorskich i rozwiązań teleinformatycznych na świecie. Poza centrum w Niemczech posiada też udziały większościowe w 28 spółkach na całym świecie. Jej przychody netto za I półrocze 2005 wyniosły 29,1 mld euro. Zatrudnia 247 tys. pracowników (dane na 1 stycznia 2005).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane