Deweloperzy biurowi wracają do centrum

opublikowano: 27-06-2016, 22:00

Przybywa biur w Warszawie. Na koniec pierwszego kwartału 2016 r. ich zasoby sięgnęły 4,75 mln mkw.

W latach 2012-15 ukończono 1,12 mln mkw. powierzchni, co stanowiło niemal 24 proc. obecnych zasobów. Od stycznia do maja 2016 r. oddano do użytku budynki o powierzchni 170 tys. mkw., a w budowie jest 700 tys. mkw. Duża część budynków — 240 tys. mkw. — jest w ostatnim etapie budowy (prace wykończeniowe i odbiór). Kolejne 220 tys. mkw. to niedawno rozpoczęte budowy, na których trwają prace ziemne. Autorzy raportu C&W podkreślają, że taka aktywność deweloperów biurowych w stolicy powinna się utrzymać przez 3-4 lata.

— Biorąc pod uwagę dane płynące z rynku i zapowiedzi deweloperów, szacujemy, że do końca 2016 r. pozwolenie na użytkowanie może otrzymać 270 tys. mkw., co łącznie z powierzchnią powstałą w pierwszych miesiącach tego roku daje roczną podaż równą 440 tys. mkw. To zdecydowanie najwyższa wartość notowana dotychczas na rynku warszawskim, gdzie średnia z ostatnich czterech lat to niespełna 280 tys. mkw. W 2017 r. planowane jest oddanie do użytku 330 tys. mkw., natomiast w 2018 r. kolejnych 260 tys. mkw. — mówi Katarzyna Lipka, zastępca dyrektora w dziale doradztwa i badań rynkowych firmy C&W.Zdecydowana większość stołecznych biur (75 proc.) znajduje się w strefach: Ścisłe Centrum i Obrzeża Centrum oraz Południe Górne i Południowy Zachód. Autorzy raportu przewidują, że w kolejnych latach (szacowana procentowa zmiana wielkości zasobów do końca 2019 r. w porównaniu do stanu obecnego) najszybciej rozwijającymi się obszarami będą Północ (wzrost o 50 proc.), Obrzeża Centrum (39 proc.), Zachód (37 proc.) i Ścisłe Centrum (36 proc.). Najniższy procentowy przyrost zasobów przewidywany jest w strefach Południe Dolne (rejon wzdłuż południowej części ulicy Puławskiej) oraz Południe Górne (rejon Mokotowa). Ta ostatnia mimo spadku dynamiki aktywności deweloperskiej w kolejnych 4-5 latach pozostanie największą dzielnicą biznesową w Warszawie.

— Wyraźnie widać zmianę preferencji deweloperów. Rośnie popularność dzielnic centralnych i obszarów przy ich granicach. Tworzą się nowe dzielnice biznesowe, np. w okolicach ronda Daszyńskiego i Dworca Gdańskiego. Strefy te coraz częściej wybierają

firmy, które dotąd lokowały biura z dala od centrum i te z Centralnego Obszaru Biznesowego — komentuje Richard Aboo, partner, dyrektor działu powierzchni biurowych firmy C&W. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy