Deweloperzy budują już od 25 lat

opublikowano: 12-05-2015, 00:00

Pierwsze mieszkania spółki deweloperskie oddały do użytku w 1993 r.

KOMENTARZ PARTNERA

ANDRZEJ PRAJSNAR

ekspert portalu RynekPierwotny.pl

W 1993 r. spółki deweloperskie oddały do użytku pierwsze mieszkania — wynika z danych GUS. Budowa tych lokali zaczęła się 2-3 lata wcześniej. Zatem można przyjąć, że polscy deweloperzy budują już od ćwierćwiecza. Ten jubileusz jest dobrą okazją do podsumowań.

Warto zwrócić uwagę, że do początku minionego dziesięciolecia deweloperzy budowali mniej mieszkań niż krajowe spółdzielnie.

Dopiero w 2001 r. sytuacja się zmieniła. Przez kolejne lata inwestycyjna aktywność spółdzielni była coraz mniejsza. Obecnie na każdą z takich instytucji przypada tylko jeden ukończony lokal. Budowa mieszkań dla spółdzielców jest sporadyczna, a inwestycje w systemie deweloperskim prowadzi zaledwie 1-2 proc. wszystkich spółdzielni.

Lata 2005-08 były zdecydowanie najlepsze dla deweloperów, jednak ze względu na czas realizacji inwestycji (średnio 2 lata) liczbą oddanych mieszkań (około 72 300) pobili rekord dopiero w 2009 r. Po rynkowych zawirowaniach liczba ukończonych lokali ustabilizowała się na poziomie około 60 tys. rocznie.

Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie ćwierćwiecze upłynęło pod znakiem deficytu mieszkaniowego.

W następnych 25 latach kluczowe znaczenie będzie miała demografia. Już na początku kolejnej dekady sektor deweloperski zacznie odczuwać skutki niekorzystnych zmian.

Staną się bardzo odczuwalne za 10-15 lat. Zgodnie z dość ostrożną prognozą GUS-u udział Polaków w wieku 32-46 lat zmniejszy się z 24 proc. (2020 r.) do 16 proc. (2040 r.). Negatywne zmiany będą widoczne również w młodszych grupach wiekowych. Do 2040 r. gwałtownie wzrosną obciążenia pracujących Polaków związane z opieką zdrowotną i emeryturami. Obecnie na 1 tys. osób potencjalnie zdolnych do pracy (18-65 lat) przypada 206 emerytów. W 2040 r. tych drugich będzie dwa razy więcej.

Wielu inwestorów już zdaje sobie sprawę, że przetrwanie na rynku będzie wymagało dostosowania oferty do możliwości nabywców.

Dlatego coraz większe zainteresowanie w branży deweloperskiej budzą m.in. koncepcje budowy „tanich” osiedli dla seniorów (z zapewnioną opieką pielęgniarską). Na razie wydaje się, że deweloperzy mają większą świadomość nieuchronnych zmian niż krajowi politycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu