Deweloperzy pod lupą

opublikowano: 18-12-2017, 22:00

Akcje LC Corp i Lokum Dewelopera mają spory potencjał wzrostu — uważa Marek Szymański, analityk w Vestor Domu Maklerskim.

Tempo sprzedaży mieszkań jeszcze długo nie osłabnie, pod niewielką presją mogą się natomiast znaleźć marże — uważa Marek Szymański, analityk w Vestor Domu Maklerskim, który wziął pod lupę akcje pięciu przedstawicieli branży deweloperskiej. Jego zdaniem, najbardziej niedowartościowane są akcje spółki Lokum Deweloper (specjalista wycenia je na 23 zł, kurs na GPW to nieco ponad 17 zł) oraz LC Corp (cena docelowa 3,3 zł jest o ponad 16 proc. wyższa od kursu na GPW).

Rekomendacje „akumuluj” obowiązują dla Dom Development (cena docelowa 90 zł jest o 30 proc. wyższa od dotychczasowej) i Robygu (4,1 zł — to o 15 proc. więcej, niż proponuje Goldman Sachs International w ogłoszonym niedawno wezwaniu), a „neutralnie” dla Atalu (wycena 43 zł). Marek Szymański podkreśla, że w trzecim kwartale deweloperzy mieszkaniowy pochwalili się rekordową przedsprzedażą, która była o 34 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a co więcej — firmy odnotowały też poprawę rentowności przekazywanych lokali. Była ona o 3 pkt. proc. wyższa w ujęciu narastającym.

— W naszej ocenie wsparcie dla utrzymania wysokich poziomów przedsprzedaży w najbliższych kwartałach stanowić będzie korzystne otoczenie makroekonomiczne (rosnące wynagrodzenia oraz niska stopa bezrobocia przy niskim oprocentowaniu kredytów hipotecznych) oraz potencjał podażowy (bank ziemi wraz z ofertą przeciętnie pozwalające na utrzymanie tempa sprzedażowego przez około 3-4 lata). Natomiast jako główne czynniki ryzyka dla sektora postrzegamy rosnące koszty budowy oraz wysoką konkurencję na rynku gruntów. Konserwatywnie zakładamy, że tylko część wzrostu kosztów budowy zostanie skompensowana wzrostem cen mieszkań, co będzie skutkowało w niewielkiej presji na marże w 2019 r. — dodaje Marek Szymański.

Analityk zwraca też uwagę na potencjał dywidendowy spółek. Stopę dywidendy z Dom Development za 2017 r. szacuje na ponad 9 proc., podobnie jest w przypadku LC Corp, a niewiele mniej oferuje Atal. Stosunkowo najskromniejszy pod tym względem jest Lokum Deweloper, po którym Marek Szymański oczekuje stopy dywidendy na poziomie 4,4 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Deweloperzy pod lupą