Deyle wybuduje aguapark nad Maltą

Piotr Wielicki
23-04-2002, 00:00

Niemieckie biuro projektowe Deyle podpisało z władzami Poznania umowę dotyczącą budowy nad poznańską Maltą aqua-parku. Koszt inwestycji szacowany jest na 280 mln zł. Budowa ma ruszyć jesienią 2002 r.

Po prawie dwumiesięcznych negocjacjach w sprawie ostatecznego kształtu przedsięwzięcia Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, i Uwe Deyle, właściciel firmy Deyle, niemieckiego biura projektowego, podpisali umowę dotyczącą budowy aquaparku na poznańskiej Malcie.

Budowa parku wodnego, którego koszt szacowany jest na 70-80 mln EUR (250-280 mln zł), ma ruszyć jesienią. Realizacją obiektu zajmie się spółka Termy Maltańskie. Miasto wniosło do niej aportem grunt, natomiast firma Deyle, udziałowiec i wykonawca inwestycji, zobowiązała się do pozyskania środków.

Przedstawiciele Deyle rozmawiają obecnie z potencjalnym współinwestorem zadania oraz bankami, które mogłyby skredytować przedsięwzięcie. Niewykluczone, że inwestycja będzie wsparta środkami z Unii Europejskiej, przewidzianymi na finansowanie obiektów sportowych.

Aquapark ma powstać na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego, gdzie 20 lat temu odkryto gorące źródła. Deyle już kilka lat temu interesowała się możliwością wybudowania na poznańskiej Malcie miasteczka wodnego, ale wówczas na przeszkodzie stanął problem własności gruntów. W 2000 r. powstał plan zagospodarowania Malty i wydzielono teren pod budowę parku wodnego.

Koncepcja poznańskiego parku przypomina Aquapark w Stralsundzie koło Rostocku. Kompleks ma składać się m.in. z basenu, zespołu rekreacyjnego, sztucznego lodowiska i kortów tenisowych. Dochodową częścią maltańskiego kompleksu ma być hotel.

Biuro projektów Deyle zajmuje się projektowaniem i zarządzaniem obiektami sportowymi i rekreacyjnymi. Od lat prowadzi liczne centra sportowe w Niemczech, łącząc to z ich budową. Firma zaprojektowała m.in. tory bobslejowe na zimowe igrzyska olimpijskie w Innsbrucku i Sarajewie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Deyle wybuduje aguapark nad Maltą