DI BRE Banku: na GPW umiarkowane spadki

23-08-2001, 16:38

Na dzisiejszej sesji doszło do niewielkiego spadku WIG20. Indeks zakończył sesję na poziomie 1111 punktów, co oznacza spadek jedynie o 0,15 procent. Tak niewielka zniżka może sugerować kolejny test bliskiego obszaru oporu w trakcie najbliższych sesji. Obszar ten rozpoczyna się na granicy 1115 punktów a kończy dopiero w okolicach 1143 punktów.

W dzisiejszym komunikacie resort finansów podał, że w nowej wersji założeń do przyszłorocznego budżetu Ministerstwo Finansów nie zamierza proponować zamrożenia progów podatkowych i opodatkowania lokat bankowych.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Leszek Balcerowicz, wykluczył dzisiaj w wywiadzie możliwość jednorazowego obniżenia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o 4-5 punktów procentowych. Powiedział także, iż w tym roku inflacja wyniesie około 6 procent., zaś w przyszłym możliwe jest utrzymanie jej w granicach 5 procent.

Aleksandra Wiktorow, prezes ZUS, poinformowała, że w tym roku nie ma zaległości w przesyłaniu z budżetu składek na konto funduszy emerytalnych. Stwierdziła również, że jak na tę sytuację gospodarczą bardzo dobrze przebiega ściągalność składek ZUS, która wynosi około 98 procent.

Trzeci miesiąc z rzędu spadły w sierpniu ceny detaliczne w kilku niemieckich landach. Także dane z innych krajów strefy euro świadczą o słabnięciu presji cenowej. We Włoszech sierpniowa inflacja wyniosła 2,8 procent wobec 2,9 procent w lipcu. Spadek inflacji może przekonać Europejski Bank Centralny do redukcji stóp procentowych już podczas spotkania w przyszłym tygodniu.

France Telecom zwolni 3 tys. osób, co stanowi 20 procent zatrudnionych w niedawno przejętej spółce Equant. Dzięki redukcji FT ma nadzieję zaoszczędzić rocznie 100 mln USD. W związku z powyższą wiadomością kursy obu spółek zyskały po prawie 2 procent.

Departament Pracy podał, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA do 393.000 z 385.000 tydzień wcześniej. Było to o 4 tys. więcej od przewidywań.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE Banku: na GPW umiarkowane spadki