DI BRE: duże wahania nastrojów na GPW

Marek Druś
opublikowano: 09-07-2001, 16:35

Na dzisiejszej sesji można było zauważyć dużą niepewność inwestorów. WIG20 kilkakrotnie silnie wzrastał i spadał. Ostatecznie zakończył jednak sesję na poziomie 1204 punktów, tracąc tym samym 1,2 porcent do wczorajszego zamknięcia.

Dalsze osłabienie dotknęło także złotówkę. Dziś za dolara trzeba zapłacić już ponad 4,35 zł.

Tegoroczna prognoza uzyskania 18 mld zł. z prywatyzacji została dzisiaj podtrzymana przez minister skarbu Aldonę Kamel-Sowińską. Do tej pory rząd uzyskał z prywatyzacji około 2 mld zł. Zgodnie z zamierzeniami w tym roku powinno jeszcze dojść do sprzedaży 10 procent akcji TP S.A. France Telecom oraz sprzedaży reszty akcji w ofercie publicznej. Czeka także sprzedaż do 18 procent akcji PKN Orlen, sprzedaż części PKO BP, 50 procent akcji PZU S.A. i 10 procent akcji KGHM.

Elektrim poinformował dzisiaj o zawiadomieniu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o podejrzeniu przestępstwa w związku z przeciekami do prasy dotyczącymi przebiegu obrad RN oraz wyboru partnera.

W ramach zabezpieczenia kredytu BŚK przejął od firmy Izostal 1.877.018 akcji Huty Ferrum. Obecnie bank posiada 25,66 procent ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy Ferrum.

W połowie dzisiejszych sesji europejskie giełdy mocno zniżkowały. Główną przyczyną spadków okazali się przede wszystkim producenci sprzętu technologicznego. Spadł kurs Nokii, Alcatela, Erricssona i Siemensa. Wyjątkiem okazał się brytyjski Marconi, którego kurs wzrósł, po informacji o możliwości przejęcia spółki.

Urząd statystyczny w Wiesbaden poinformował o wzroście eksportu niemieckich towarów o 16,5 procent. Import wzrósł o 17 procent.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE: duże wahania nastrojów na GPW