DI BRE: GPW skorygowała ostatnie spadki

Marek Druś
20-09-2002, 16:55

Dziś rozpoczęła się korekta ostatnich spadków. W obecnej chwili z pewnością wiele zależy od zachowania amerykańskich indeksów. Jeśli panująca tam tendencja spadkowa ulegnie chwilowemu wyhamowaniu, wydaje się, że u nas wzrosty mogą potrwać kilka dni. Ich maksymalny zasięg w obecnej chwili można próbować szacować na 1140 punktów.

Umiarkowane wzrosty odnotowała dzisiaj większość dużych spółek. Najsilniej zwyżkował KGHM, który zyskał od wczoraj 3,52 procent. Tuż za nim była Agora ze wzrostem o 3,10 procent. Dużo słabiej, gdyż zaledwie o 0,99 procent zwyżkował natomiast Prokom i o 0,58 procent Pekao. Bez zmian pozostał kurs Telekomunikacji Polskiej.

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj, że Produkt Krajowy Brutto Polski wzrósł w drugim kwartale, zgodnie z przewidywaniami o 0,8 procent. W pierwszym kwartale wzrost PKB wyniósł tylko 0,5 procent, zaś w całym pierwszym półroczu 0,6 procent. Grzegorz Wójtowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że jeśli tendencja wzrostowa utrzyma się, jest wysoce prawdopodobne, iż wzrost PKB wyniesie w tym roku nieco więcej niż 1,0 procent.

Jak wynika z dzisiejszych danych, w drugim kwartale wzrósł również popyt krajowy o 1 procent. Jest to z pewnością optymistyczna informacja zważywszy na to, iż stale zmniejszał się on przez ostatnie pięć kwartałów. W sierpniu osłabła natomiast sprzedaż detaliczna, której wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 5,1 procent. Miesiąc wcześniej wskaźnik odnotował wzrost do 8,6 procent.

Na tym samym poziomie 17,4 procent pozostała w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia. Zarówno w sierpniu, jak i w lipcu było 3,105 mln bezrobotnych.

Specjalna komisja infrastruktury odrzuciła dzisiaj odwołania w sprawie przetargu na budowę nowego terminalu na Okęciu, które złożyły firmy Strabag i Hochtief. Przetarg wygrało konsorcjum, w skład którego wchodzi Budimeks.

Urząd Statystyczny Unii Europejskiej poinformował dzisiaj, że nadwyżka handlowa strefy euro wzrosła do 12 mld euro. Był to nieco więcej od oczekiwanych 11 mld euro. W górę skorygowane zostały również dane za czerwiec, kiedy nadwyżka wyniosła 11 mld euro, a nie jak wcześniej podano 10,7 mld euro. Eksport strefy euro zmniejszył się w lipcu o 1 procent w stosunku do lipca 2001r., a import spadł w tym samym okresie o 5 procent.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: GPW skorygowała ostatnie spadki