DI BRE: na GPW kolejna sesja zakończona spadkami

Dom Inwestycyjny BRE Banku SA
opublikowano: 30-01-2002, 16:57

Na dzisiejszej sesji kontynuowana była korekta rozpoczęta dwa dni temu. WIG20 zniżkował do poziomu 1413 punktów, tracą wobec wczorajszego zamknięcia 1,65 procent. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe o 100-200 punktów bazowych. Podstawowa stopa wynosić będzie 10 procent, lombardowa 13,5 procent, redyskontowa 12 procent, a dyskontowa 6,5 procent.

Na dzisiejszej sesji kontynuowana była korekta rozpoczęta dwa dni temu. WIG20 zniżkował do poziomu 1413 punktów, tracą wobec wczorajszego zamknięcia 1,65 procent.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe o 100-200 punktów bazowych. Podstawowa stopa wynosić będzie 10 procent, lombardowa 13,5 procent, redyskontowa 12 procent, a dyskontowa 6,5 procent. W uzasadnieniu RPP podała, że obecne dane wskazują na niską presję inflacyjną.

Inflacja w grudniu wyniosła 3,6 procent, licząc rok do roku. Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz powiedział, że w 2002r. powinna ustabilizować się w okolicach 4 procent, o ile nie wystąpią niekorzystne wstrząsy cenowe dotyczące paliw i żywności.

Główny Urząd Statystyczny podał, że według wstępnych szacunków wzrost produktu krajowego brutto wyniósł w ubiegłym roku 1,1 procent. Rok wcześniej było to 4,0 procent. W ubiegłym roku spadł popyt krajowy o 2 procent, spożycie ogółem wzrosło o 1,8 procent, zaś spożycie indywidualne o 2,1 procent.

W związku z wprowadzeniem nowego systemu informatycznego, zwolnienia w Banku Zachodnim WBK mogą sięgnąć 2150 pracowników, czyli 20 procent zatrudnionych. Wczoraj spółka poinformowała o zwolnieniu 300 pracowników z centrali banku.

W wyniku spadków w USA, niskiego kursu dolara i zapowiedzi gorszych wyników finansowych japońskich firm hi-tech, dziś w Tokio miała miejsce przecena, która sprowadziła indeks Nikkei poniżej 10 tys. punktów.

Jak wynika ze wstępnych danych Departamentu Handlu amerykański produkt krajowy brutto wzrósł w czwartym kwartale o 0,2 procent. Wynik był całkowitym zaskoczeniem, gdyż rynek oczekiwał spadku o 1,1 procent. W trzecim kwartale PKB zmniejszył się o 1,3 procent.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Inwestycyjny BRE Banku SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: na GPW kolejna sesja zakończona spadkami