DI BRE: niewielkie wzrosty na GPW

Dom Inwestycyjny BRE Banku SA
24-01-2002, 17:13

Na dzisiejszej sesji warszawskie indeksy odnotowały umiarkowane wzrosty. WIG20 zwyżkował do poziomu 1451 punktów, zyskując 0,90 procent wobec wczorajszego zamknięcia.

Na dzisiejszej sesji warszawskie indeksy odnotowały umiarkowane wzrosty. WIG20 zwyżkował do poziomu 1451 punktów, zyskując 0,90 procent wobec wczorajszego zamknięcia.

Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku, twierdzi, że na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej stopa interwencyjna może zostać zredukowana o 150 punktów bazowych, a stopa lombardowa nawet o 250 punktów.

Europejski Bank Centralny ocenia w swoim styczniowym raporcie, że gospodarka Eurolandu wykazuje symptomy ożywienia i możliwy jest spadek inflacji nawet poniżej 2 procent. Wyrażono pogląd, że wskaźnik zaufania konsumentów odbił od dna, zaś popyt wewnętrzny ustabilizował się.

Na dzisiejszej sesji silnie wzrósł kurs Nokii po podaniu przez spółkę wyników za czwarty kwartał. Zysk przed opodatkowaniem największego producenta telefonów komórkowych wyniósł 1,63 mld euro, wobec 1,77 mld rok wcześniej. Było to więcej niż przewidywał rynek. Zysk na akcję wyniósł bowiem 24 centy, czyli był o 4 centy wyższy od oczekiwań. W obecnym roku Nokia spodziewa się wzrostu sprzedaży o 15 procent, zaznaczając jednak, że nieco gorszy może okazać się pierwszy kwartał.

Dziś o 16:00 Alan Greenspan ma wygłosić przed senacką Komisją Budżetową przemówienie dotyczące stanu amerykańskiej gospodarki. Zarówno zwyżki na początku sesji w USA, jak i wzrost popytu na amerykańską walutę każą przypuszczać, że rynek oczekuje bardziej optymistycznych informacji.

Departament Pracy podał, że liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu o 15 tys., czyli do poziomu 376 tys. Są to dużo lepsze dane od oczekiwań rynku, który prognozował wzrost powyżej 390 tys.

Przemysław Smoliński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Inwestycyjny BRE Banku SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: niewielkie wzrosty na GPW