DI BRE: z rynku sypnęło dobrymi informacjami

Przemek Barankiewicz
17-07-2002, 16:50

Dziś warszawskie indeksy wreszcie ruszyły do góry. Nie powinno to być niespodzianką zważywszy na wcześniejsze bardzo silne wyprzedanie rynku. Obecnie pozostaje tylko pytanie, czy jest to jedynie korekcyjny wzrost, czy też może początek silniejszego ruchu. Należy pamiętać, że cały czas trwa trend spadkowy i przynajmniej do przekroczenia poziomu 1220 punktów należy mówić o korekcie. Z uwagi jednak na silne wyprzedanie rynku również w horyzoncie średnioterminowym i długoterminowym nie można wykluczyć nieco dłuższej poprawy koniunktury na warszawskim parkiecie.

Dziś rosła zdecydowana większość spółek. Na pierwszym miejscu należy wymienić prawie ośmioprocentowy wzrost kursu Telekomunikacji Polskiej S.A., któremu dodatkowo towarzyszył podwyższony obrót. Ponad 5 procent zwyżkował także Computerland, ponad 4 procent Agora i 3,5 procent PKN. Jako jedną z nielicznych spółek, które zanotowały niewielki spadek był natomiast KGHM, który zniżkował 1,09 procent.

Prezes banku centralnego Leszek Balcerowicz stwierdził, że wypowiedzi nowego ministra finansów zawierają elementy dialogu, co może dobrze wróżyć ich przyszłej współpracy. We wczorajszym wystąpieniu Grzegorz Kołodko powiedział bowiem, że zależy mu na utrzymaniu niskiej inflacji i dyscypliny fiskalnej oraz opowiedział się za utrzymaniem niezależności banku centralnego.

Ministerstwo Finansów podało, że po pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku deficyt budżetowy osiągnął 24,98 mld zł, co stanowi 62,5 procent planowanych na ten rok 40 mld zł.

Dariusz Rosati z Rady Polityki Pieniężnej szacuje, że wzrost gospodarczy Polski w przyszłym roku może wynieść nawet 3,5 procent. Jest to więcej niż zakładał do tej pory rząd, który prognozował wzrost PKB na 3,1 procent.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała dzisiaj o wydaniu zgody dla francuskiego koncernu Accor na kupno pakietu akcji Orbisu pozwalającego na przekroczenie 25 procent głosów na WZA spółki. Obecnie Accor, inwestor strategiczny polskiej spółki, posiada 25 procent bez jednej akcji udziału w akcjonariacie Orbisu. Zgoda dla francuskiego koncernu obowiązuje do końca bieżącego roku.

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w maju o 1,2 procent w ujęciu rocznym i zarazem wzrosła o 0,1 procent miesięcznie. Jest to jednak mniejszy spadek od oczekiwań rynku, który spodziewał się rocznego spadku wskaźnika o 1,5 procent, a miesięcznego o 0,1 procent.

Zgodna z przewidywaniami natomiast okazała się inflacja w strefie euro, która wyniosła 1,8 procent w skali roku, a miesięcznie pozostała bez zmian.

Departament Handlu USA podał dzisiaj, że po bardzo dużym wzroście nowych inwestycji budowlanych w maju, w czerwcu odnotowano ich spadek o 3,6 procent.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: z rynku sypnęło dobrymi informacjami