Dialog społeczny toczy się na ulicy

opublikowano: 27-03-2013, 00:00

Przewodniczący Piotr Duda nie jest naszym ulubionym bohaterem literackim. Na sąsiedniej stronie zasłużenie otrzymał za śląski strajk ostrzegawczy strzałkę w dół.

Najbardziej absurdalne są związkowe żądania odwrócenia reformy emerytur pomostowych, która była autentycznym, najodważniejszym osiągnięciem reformatorskim gabinetu Donalda Tuska w całej kadencji 2007-11.

W reakcjach rządu na strajk zabrzmiała jednak nutka fałszywa. Premier piał nad rolą Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych i punktował nieobecności wspomnianego szefa Solidarności na jej posiedzeniach. Niestety, rola komisji została zmarginalizowana przez stronę… rządową. W poprzedniej kadencji jej nominalnym szefem był wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Ale szybko uznał swoją kompetencyjną bezsilność, jako że po rządowej stronie trójkąta jedynym realnym decydentem okazał się minister finansów Jacek Rostowski. Dlaczego na początku tej kadencji Pawlak z komisji zdezerterował. Donald Tusk pomyślał: „w takim razie wpuszczę w to młodego”, znaczy ministra Władysława Kosiniaka- -Kamysza. Miało to tę zaletę, że strasznie niewdzięczna, a politycznie wręcz śmierdząca funkcja pozostała przy Polskim Stronnictwie Ludowym, a Platforma Obywatelska zachowała niby-czyste ręce.

Nie tylko strona związkowa, lecz również pracodawcy są coraz bardziej przekonani, że komisja to lipa. Poza samym premierem jedynym realnym przewodniczącym może być tylko minister Jacek Rostowski. Dopóki Donald Tusk nie zmieni faktycznego umocowania komisji w rządowym procesie decyzyjnym, ustawowy organ dialogu społecznego pozostanie tworem papierowym, a przewodniczący Piotr Duda umocni się w przekonaniu, że jedyną płaszczyzną autentycznego dialogu związkowców z władzą jest ulica.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu