Diament arcyksięcia trafi pod młotek

AD
opublikowano: 25-09-2012, 00:00

Dom aukcyjny liczy na rekordowe 15 mln USD.

Jeden z najsłynniejszych diamentów świata, 76-karatowy „Archduke Joseph Diamond”, będzie 13 listopada licytowany na aukcji w domu aukcyjnym Christie w Genewie. Właściciel i Christie liczą na sprzedaż za rekordowe 15 mln USD.

Ten legendarny klejnot pochodzi z równie legendarnej kopalni diamentów w indyjskiej Golcondzie. Jest bezbarwny, bardzo duży (76,02 karaty, czyli waży ponad 15 gramów) i ma charakterystyczną dla tamtejszych kruszców wysoką jasność i czystość wewnętrzną. Poprzednio na rynku znalazł się w 1993 r., kiedy został kupiony za 9,7 mln CHF. — Wzbudził wtedy prawdziwą sensację — mówił agencji Reuters Franćois Curiel z domu aukcyjnego Christie.

Przed obecną aukcją będzie wystawiany na pokazach w Hongkongu, Nowym Jorku i Genewie.

Jeśli — jak liczą wystawiający — zostanie sprzedany za 15 mln USD, będzie to rekord wszystkich diamentów z Golcondy, z których najsłynniejszy to Koh-i-Noor, jeden z największych na świecie.

Diament Arcyksięcia Józefa swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu właścicielowi, arcyksięciu Józefowi z dynastii Habsburgów, synowi księcia Austrii Józefa Karola i księżnej Clothilde Saxe-Coburg. Klejnot był w posiadaniu jego rodziny do 1961 r. Potem był widziany m.in. w naszyjniku piosenkarki Celine Dion oraz aktorki Laury Harring. Obecny właściciel, wystawiający go na sprzedaż, chce pozostać anonimowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu