DJ zapłaci za muzykę

KAJ
17-07-2009, 00:00

Jest licencja dla DJ-ów na kopiowanie muzyki. Dla niektórych to 2 tys. zł za usankcjonowanie piractwa.

Jest licencja dla DJ-ów na kopiowanie muzyki. Dla niektórych to 2 tys. zł za usankcjonowanie piractwa.

Ruszył pierwszy serwis internetowy, za pomocą którego polscy DJ-e będą mogli wykupić licencję na skopiowanie na komputer muzyki potrzebnej im do pracy. Powstał na mocy porozumienia Związku Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenia Autorów (ZAiKS) oraz Stowarzyszenia Artystów (STOART).

DJ-e zapłacą za rok 2 tys. zł. Co ciekawe, naciskali na to sami zainteresowani.

— Do tej pory, kiedy DJ chciał skopiować nagrania z nośnika na komputer lub CD, aby później publicznie je odtworzyć, musiał uzyskać — osobno od autorów, artystów i producentów nagrań — stosowną licencję. Było to czasochłonne, kosztowne i sprzyjało piractwu — przyznaje Bogusław Pluta, dyrektor ZPAV.

Teraz, gdy licencję można zweryfikować przez internet w kilkadziesiąt sekund, łapanie piratów będzie proste.

— Odcedzimy rzeszę tzw. DJ-ów mp3, którzy okazjonalnie prowadzili imprezy za sto złotych za noc. Profesjonaliści mają wyższe stawki, bo na nowe płyty wydają nawet po 3 tys. zł miesięcznie — uważa Hirek Wrona.

Takie rozwiązanie, zdaniem części środowiska, jest... wspieraniem piractwa internetowego. Kontrolerzy nie będą przecież dochodzić, skąd dany DJ ma tysiące mp3 na laptopie, jeśli ma licencję.

— Wykupię ten kwitek, właśnie by mieć spokój i będę ciągnął muzykę z sieci. A profesjonalnemu DJ-owi to się nie kalkuluje. Skoro wydaje tysiące na płyty, to po co mu jeszcze 2 tys. zł kosztów ekstra? Jest tu drugie dno. Lepiej rocznie dać 2 tys. zł na papier niż 20 tys. zł na płyty — uważa jeden z DJ-ów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DJ zapłaci za muzykę