Dla małych spółek jest coś na otarcie łez

DI
opublikowano: 04-06-2007, 00:00

Małym firmom pozostają inwestycje w dystrybucję gazu w skali, która monopolisty nie interesuje.

Małym firmom pozostają inwestycje w dystrybucję gazu w skali, która monopolisty nie interesuje.

Szansą dla firm prywatnych jest priorytet XI.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Zawarto w nim projekty, dotyczące budowy i rozbudowy sieci dystrybucji gazu. Takie inwestycje w przypadku mało uprzemysłowionych regionów są dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) mało atrakcyjne. Priorytet XI.2 nie uwzględnia jednak budowy magazynów gazu niezbędnych, by gazowe firmy mogły się rozwijać.

Aplikacje w ramach priorytetu XI.2 są obecnie weryfikowane. Na wsparcie z tej puli liczy Media Odra Warta (MOW).

— Powiedziano nam, że lista projektów będzie gotowa pod koniec tego roku, teraz dowiadujemy się, że może do tego dojść na początku przyszłego roku — mówi Jerzy Bucholc, koordynator do spraw rozwoju strategii MOW.

MOW importuje do Polski gaz z Niemiec. Konieczność posiadania magazynu gazu (w przypadku, gdy jego import przekroczy 50 mln m sześc.) zmusiła firmę do ograniczenia działalności.

O ewentualnych planach dotyczących budowy przez firmę magazynu Jerzy Bucholc nie chce mówić.

— Próbowaliśmy się dowiedzieć czegoś więcej o możliwościach finansowania inwestycji w ramach priorytetu XI.1, ale bez skutku — mówi Jerzy Bucholc.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informuje, że obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem wykazu projektów w ramach priorytetu XI, który będzie znany po zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską (KE). Bruksela tymczasem w raporcie ze stycznia 2007 r. zapowiedziała, że będzie stanowczo dążyć, by rynek gazu w UE zliberalizować. Blokowanie prywatnym firmom dostępu do środków unijnych byłoby w oczach KE utrwalaniem monopolu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy