Dla tych, co szukają kapitału

Magdalena Krukowska
opublikowano: 13-12-2005, 00:00

Fundusze private equity to dodatkowe źródło finansowania dla małych i średnich firm.

Ze względu na duże ryzyko inwestycyjne niewielkie przedsiębiorstwa innowacyjne mają często problem ze zdobyciem pieniędzy na rozwój w tradycyjnych instytucjach finansowych, na przykład w bankach. Dlatego fundusze wysokiego ryzyka, czyli private equity, odgrywają u nas coraz większą rolę. Pełnią funkcję pośrednika finansowego zarządzającego pieniędzmi powierzonymi przez inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą uzyskać ponadprzeciętny zwrot z kapitału. W Polsce funduszy tego typu jest już ponad 60.

Niechętnie inwestują jednak w przedsięwzięcia we wczesnej fazie rozwoju, a minimalna kwota inwestycji sięga zazwyczaj 3 mln euro (choć zdarzają się takie, które inwestują już od 100 tys. euro). Do firm, które zdobyły kapitał wysokiego ryzyka, należą m.in. Polfa Kutno, Lukas, Computerland czy Euronet.

Marek Panfil, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w książce „Fundusze private equity. Wpływ na wartość spółki” prezentuje źródła i zasady inwestowania oraz wpływ funduszy wysokiego ryzyka na wzrost wartości spółek kapitałowych, a zwłaszcza na rozwój małych, innowacyjnych polskich firm. Autor szczegółowo opisuje również szybko rozwijający się u nas rynek transakcji wykupu przedsiębiorstw przez kadrę menedżerską (MBO/MBI), który jest finansowany właśnie m.in. przez fundusze private equity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Krukowska

Polecane