Dług pozostanie w centrum uwagi

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 21-11-2011, 00:00

WALUTY

Wnajbliższych dniach inwestorzy z uwagą będą śledzili zmiany rentowności 10-letnich papierów skarbowych Włoch, Hiszpanii i Francji, obserwując, czy nie przekraczają one progów 7 proc. w dwóch pierwszych przypadkach i 4 proc. w ostatnim. Wpływ na rynek będą miały także wypowiedzi polityków, wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, aukcje hiszpańskich 3- i 6-miesięcznych bonów skarbowych, wyniki wtorkowego spotkania nowego premiera Włoch w Brukseli, z m.in. przewodniczącym Komisji Europejskiej, i czwartkowego w Strasburgu z prezydentem Francji i kanclerz Niemiec.

Czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na rynek, może być potencjalne podwyższenie depozytów zabezpieczających dla instrumentów zbudowanych na podstawie hiszpańskich obligacji. Sytuację mogą stabilizować interwencje ECB na rynku wtórnym. Ważne dla rynków będą też listopadowe indeksy PMI, opisujące kondycję sektora usług i produkcji we Francji, w Niemczech i strefie euro. Dalsze spadki, co jest scenariuszem preferowanym przez rynki, mogą pogłębić pesymizm. Ewentualne zwyżki byłyby natomiast poważnym impulsem popytowym.

Marcin R. Kiepas

X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dług pozostanie w centrum uwagi