Długie rozmowy PGNiG z Gazpromem

Negocjacje w sprawie tańszego gazu dla Polski trwają już dłużej niż te z 2012 r. Analitycy liczą na porozumienie jeszcze w tym półroczu.

Polskie PGNiG i rosyjski Gazprom już od maja 2015 r. rozmawiają ze sobą przy pomocy sądu arbitrażowego w Sztokholmie. PGNiG domaga się obniżki cen gazu w kontrakcie jamalskim, powołując się na spadek cen gazu w regionie. Gazprom natomiast nie chce jej udzielić. To nie pierwszy taki arbitraż — poprzedni zakończył się w grudniu 2012 r. uzyskaniem przez PGNiG istotnej obniżki, szacowanej przez analityków na ok. 17 proc.

Import gazu z Rosji pozwala PGNiG zaspokoić około połowy zapotrzebowania na ten surowiec. Reszta to krajowe wydobycie i import z Zachodu.
Zobacz więcej

PALIWO ZE WSCHODU:

Import gazu z Rosji pozwala PGNiG zaspokoić około połowy zapotrzebowania na ten surowiec. Reszta to krajowe wydobycie i import z Zachodu. Bloomberg

Sam arbitraż trwał wówczas jednak krócej.

— Oczekuję, że strony osiągną porozumienie jeszcze w pierwszym półroczu — mówi Kamil Szlaga, analityk domu maklerskiego Trigon. Kontrakt jamalski to dla PGNiG trudny orzech do zgryzienia, bo nie dość, że obowiązuje aż do 2022 r., to jeszcze opiera się na zasadzie „take or pay”, czyli bierz lub płać. W warunkach liberalizującego się rynku gazu w Polsce oraz przy zniżkujących cenach surowca na Zachodzie jest to dla PGNiG bariera. Jeśli strony porozumieją się w sprawie obniżki, to Gazprom — podobnie jak ostatnio — wypłaci zapewne PGNiG wyrównanie za zeszły rok. W 2012 r. było to ponad 2,5 mld zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Długie rozmowy PGNiG z Gazpromem