Długotrwałe ciułanie na emeryturę to także inwestycja

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 11-02-2002, 00:00

Ubezpieczenia emerytalne powstały z myślą o gromadzeniu środków na rentę po zakończeniu działalności zawodowej.

Najprostsze ubezpieczenie emerytalne polega na tym, że klient przez wiele lat płaci składki i gromadzi oszczędności, które po przejściu na emeryturę wypłacane mu są w postaci miesięcznej, kwartalnej lub niekiedy rocznej renty. Wypłata dodatkowej emerytury trwa do momentu wyczerpania się zgromadzonych środków. W większości towarzystw składka trafia do ubezpieczeniowych funduszy inwestycyjnych, gdzie jest pomnażana. Wybór funduszu lub funduszy pozostawiony jest oszczędzającemu.

W przypadku produktów emerytalnych ochrona ubezpieczeniowa w trakcie trwania umowy ograniczona jest do minimum i polega na przykład na gwarancji wypłaty świadczenia w razie śmierci klienta z powodu nieszczęśliwego wypadku. Wartość takiego świadczenia nie jest jednak wysoka. Dzięki ograniczeniu ochrony koszty i opłaty naliczane przez towarzystwo są niższe niż w przypadku uniwersalnych ubezpieczeń z funduszem, dzięki czemu klient może spodziewać się szybszego wzrostu kapitału.

Dostępne są również ubezpieczenia — oferuje je jednak niewiele towarzystw — dzięki którym klient uzyskuje gwarancje wypłaty świadczenia aż do chwili śmierci. Towarzystwo przyjmuje więc na siebie ryzyko długiego życia ubezpieczonego, co oczywiście rekompensuje sobie wyższymi opłatami za ochronę. W przypadku takiego produktu klient uzyskuje więc gwarancję niższego świadczenia niż w przypadku tradycyjnej polisy emerytalnej, ale za to nie ograniczonego w czasie. Dla osób które „planują” długie życie, może to być atrakcyjna inwestycja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Długotrwałe ciułanie na emeryturę to także inwestycja