DM BOŚ: Złoty zależny od giełd i eurodolara

DM BOŚ S.A.
opublikowano: 22-07-2009, 10:04

W środę rano złoty był na podobnych poziomach, jak we wtorek po południu. O godz. 9:17 za euro płacono niecałe 4,27 zł, dolar był wart blisko 3,01 zł, a frank 2,8130 zł. Nie udało się zatem odrobić strat poniesionych w drugiej połowie wczorajszego dnia.

Były one wynikiem realizacji zysków, do której mógł przyczynić się brak zdecydowania na rynku EUR/USD, mniej optymistyczne od założeń rynku wystąpienie szefa FED w Kongresie o godz. 16:00, a także pewna słabość rysująca się na największych giełdowych parkietach. Finalnie handel na Wall Street zakończył się wczoraj na plusach, jednak nie były one zbyt duże (poniżej 1 proc.),a  w międzyczasie indeksy zabarwiały się na czerwono. Wspomniany wczoraj Catterpillar, który wpierw pozytywnie zaskoczył wynikami, później równie szybko rozczarował inwestorów, przestrzegając przez możliwymi trudnościami w III kwartale. To mogło „uświadomić” inwestorom, iż seria dobrych wyników jeszcze niczego nie załatwia i nie może być sygnałem końca kryzysu. Zresztą w podobnym tonie wypowiedział się wczoraj szef FED. Zdaniem Bena Bernanke odbicie gospodarki będzie zależeć od kondycji rynku pracy i tym samym poziomu konsumpcji, tymczasem wysokie bezrobocie może się utrzymać nawet do 2011 r.

Dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na kolejnych publikacjach wyników amerykańskich spółek – będą to Ebay, Pepsico, Pfizer, Boeing, US Bancorp i Whirpool. Rynek będzie też spoglądał na rozwój wypadków wokół pożyczkodawcy CIT Group, po tym znów okazało się, że uniknięcie bankructwa wcale nie będzie takie łatwe. O godz. 16:00 głos zabierze ponownie szef FED, który tym razem przedstawi swoje „testimony” członkom Senatu. W strefie euro o godz. 11:00 poznamy dane o nowych zamówieniach w przemyśle w maju, a z Wielkiej Brytanii o godz. 10:30 opublikowane zostaną zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, a o godz. 12:00 dane o dynamice zamówień w lipcu. O godz. 9:28 za euro płacono 1,4177 USD, a funt był wart 1,6320 USD.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W kraju GUS opublikuje swoje wskaźniki koniunktury za lipiec. Dzisiaj rano agencje zacytowały wypowiedź Haliny Wasilewskiej-Trenkner z RPP, której zdaniem ewentualne zmiany w poziomie stóp procentowych mogłyby ewentualnie nastąpić po wakacjach. Wpisuje się ona o ogólny trend rysujący się z wypowiedzi członków RPP. Wydaje się, że całej Radzie coraz bliżej jest do wyrażonej wczoraj przez Jana Czekaja opinii, iż do końca kadencji stopy nie ulegną już zmianie.

EUR/PLN: Korekta umocnienia złotego jest dość płytka. W okolicach 4,28 przebiega średnia 200 sesyjna stanowiąca silny opór. Wskaźniki zdają się potwierdzać dalsze spadki, chociaż Stochastic pokazuje dywergencję. Nie zmienia to jednak faktu, iż przestrzeń do ruchu w stronę 4,2230 wciąż pozostaje. Potwierdzeniem tego będzie przełamanie w ciągu dnia poziomu 4,25 i dalej 4,2365 odnotowanych w nocy z poniedziałku na wtorek.

USD/PLN: Kurs powrócił powyżej 3 zł. Ruch ten był potwierdzony jedynie przez wskaźnik Stochastic, pozostałe nadal tkwią w trendach spadkowych. Silny opór rysuje się w rejonie 3,02. Bardziej prawdopodobny jest powrót poniżej 3,00 i ruch w stronę 2,95 w kolejnych dniach. Wiele zależeć będzie od tego, kiedy EUR/USD zaatakuje poziom 1,4337.

EUR/USD: Kombinacja ostatnich 2 dziennych świec może świadczyć o pewnej słabości strony popytowej, chociaż nie przesądza jeszcze o tym, jakoby miała się ona przełożyć na kolejne dni. Wprawdzie naruszone zostało wsparcie na 1,4180, ale kluczowa wciąż pozostaje strefa 1,4147-65. Wskaźniki zdają się potwierdzać dalsze zwyżki. Kluczowy będzie powrót powyżej 1,4240-50. To może dać szanse na atak w stronę 1,4337.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ S.A.

Polecane