DM BZWBK: TRZYMAJ akcje BRE Banku

opublikowano: 16-01-2003, 12:30

Marcin Wróblewski, analityk Domu Maklerskiego Banku Zachodniego WBK obniżył z AKUMULUJ do TRZYMAJ rekomendację akcji BRE Banku. W raporcie z 8 stycznia wycenił wartość akcji spółki na 85 zł.

Wróblewski uważa, że zapowiedź BRE Banku zakończenia 2002 roku stratą nie jest zaskoczeniem. Jego zdaniem ważniejsze jest to, że przekroczy ona 100 mln zł, wysokość straty z I półrocza 2002 roku. Analityk DM BZWBK szacuje jej wysokość w całym roku na 143 mln zł.

Według Wróblewskiego, przekazana przez BRE Bank informacja o kolejnej, bardziej restrykcyjnej klasyfikacji portfela kredytowego i akcyjnego, a także istotnym zwiększeniu rezerw na ryzyko ogólne wskazuje, że bank zbyt ryzykownie prowadził działalność kredytową. Jego zdaniem możliwe jest, że wysokość rezerw utworzonych przez BRE Bank w IV kwartale będzie podobna do przedstawionej w II kwartale, która wyniosła 84 mln zł.

Analityk DM BZWBK uważa jednocześnie, że przewidywany w 2003 roku spadek stóp procentowych ograniczy konieczność prowadzenia bardzo ekspansywnej polityki kredytowej. Pozwoli to poprawić BRE Bankowi wysokość marż, a także zmniejszyć wysokość rezerw na kredyty zagrożone.

Wróblewski wskazuje również, że duży wpływ na wyniki spółki w ubiegłym roku miało odroczenie sprzedaży PTE Skarbiec-Emerytura, ITI oraz rezygnacja ze sprzedaży mBanku. Jego zdaniem zmniejszyło to dochody BRE Banku o ponad 100 mln zł.

- Wydaje się, że to właśnie wysoki poziom rezerw (celowych i ogólnych), jak i brak transakcji kapitałowych w największym stopniu spowodowały pogłębienie strat banku. W 2003 roku BRE Bank może mieć także problemy ze sprzedażą części akcji PTE Skarbiec-Emerytura, zwłaszcza jeśli wejdą w życie nowe przepisy ograniczające poziom dochodów uzyskiwanych przez towarzystwa emerytalne – głosi rekomendacja DM BZWBK.

Uwzględnienie nowych prognoz wyników spółki spowodowało obniżenie wyceny akcji spółki z 93 do 85 zł. Jednocześnie obniżono ich rekomendację z AKUMULUJ do TRZYMAJ.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZWBK: TRZYMAJ akcje BRE Banku