DM IDM: Koniec ery taniego dolara?

Anna Jacewicz
12-08-2008, 10:30

Początek tygodnia rozpoczął się od  kontynuacji zeszłotygodniowych trendów, do czego impulsem był brak publikacji makroekonomicznych z USA. Niewielkie odreagowanie i płytka korekta na dolarze, częściowo wywołana wypowiedziami Liebschera z ECB,  okazały się dobrą okazją do zajmowania pozycji zgodnym z kilkunasto dniowym trendem, umacniającym walutę amerykańską.

Ostatnie wydarzenia i skala umocnienia USD powoduje, że coraz głośniej dyskutuje się na temat czy to jest już koniec ery taniego dolara? Indeks dolarowy, po wyłamaniu się z szerszego zakresu konsolidacji, z impetem zwyżkuje.

Spadki cen towarów i surowców powodują, że takie waluty jak dolar australijski, dolar kanadyjski czy dolar nowozelandzki znajdują się pod presją, pomagając tym samym walucie amerykańskiej w osiągnięciu nowych maksimów lokalnych. Rynki wyraźnie koncentrują się wokół tego, jak silny wpływ może mieć spowolnienie gospodarcze w USA na resztę gospodarek światowych.  Jak na razie inwestorzy przyzwyczaili się do złej kondycji gospodarki amerykańskiej. Spodziewamy się, że waluta amerykańska pozostanie mocna dopóki trwa korekta na rynku towarów i surowców związana z obawami  o popyt światowy w obliczu globalnego spowolnienia.

W dniu dzisiejszym istotną publikacją będą dane na temat inflacji CPI z Wielkiej Brytanii. Wczorajszy odczyt inflacji PPI był niższy od oczekiwań rynkowych. Jeśli dane o inflacji CPI okażą się również niższe to GBP może znaleźć się ponownie pod presją co będzie się wiązało ze wzrostem oczekiwań na obniżki stóp w Wielkiej Brytanii.

Dziś poznamy również dane na temat bilansu płatniczego z Polski oraz bilansu handlu zagranicznego z USA.

EUR/PLN
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami niewielki umocnienie złotego w okolice 3,2550 (przełamanego maksimum lokalnego) zostało wykorzystane do dalszych zakupów eurozłotego. Sentyment do walut w regionie nieco się pogorszył, a dodatkowo konflikt między Rosją a Gruzją może powodować ucieczkę kapitału z rynków wschodzących. W dalszym ciągu podtrzymujemy nasza opinie, że złoty będzie kontynuował osłabienie się w okolice 3,30, w rejonie którego przebiega opór wynikający z 38,2% zniesienia fib. Z kolei linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych wyznacza barierę cenową na poziomi 3,3120.

EUR/USD
Eurodolar kontynuuje krótkoterminowy trend spadkowy. Obawy o spowolnienie gospodarcze w strefie euro zaakcentowane przez samego szefa ECB, a także silna aprecjacja dolara w przeciągu ostatniego tygodnia potęgują presję na euro. Kurs obecnie znajduje się poniżej poziomu 1,49, a najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,4800. Kurs zachowuje się trendowo, o czym świadczą niewielkie ruchy korekcyjne. Najbliższy opór widzielibyśmy w rejonie 1,4950-1,4990.

GBP/USD
Umacniający się dolar sprawia , że utrzymuje się presja na walutę brytyjską. Dodatkowo GBP nie otrzymuje wsparcia w postaci publikowanych danych makroekonomicznych. Ostatni raport z rynku nieruchomości pokazał, że ceny domów w dalszym ciągu spadają, a inflacja PPI kształtuje się na niższym poziomie niż oczekiwano. GBPUSD znajduje się blisko wsparcia wynikającego z linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na poziomie 1,8920. Słabsze dane na temat inflacji CPI mogą przyczynić się do dalszej wyprzedaży GBP. Najbliższy opór widzielibyśmy na poziomie 1,9130.

USD/JPY
Dolarjen utrzymuje się mniej więcej pośrodku kanału wzrostowego, który zaczął się kształtować mniej więcej od marca tego roku na wykresie dziennym. W dłuższym terminie jest szansa na test okolic 112,00-113,00.Ostatni impuls wzrostowy z poziomu 107,21 ma strukturę pięciofalową, więc jeśli opór wynikający z ostatnich maksimów w okolice 110,40 zostanie utrzymany, to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na dziś będzie rozszerzenie korekty w okolice 109,18-20. Ostatni silne wzrosty na tej parze wynikają głównie ze zmiany sentymentu do dolara.  Publikowane dane z gospodarki japońskiej pozostają jednak słabe. Indeks zaufania konsumentów w czerwcu spadł do poziomu 31.4pkt w czerwcu, najniższego od 26lat!.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM IDM: Koniec ery taniego dolara?