DM IDM: Stabilnie przed końcem kwartału

Wojciech Smoleński
opublikowano: 29-06-2009, 11:50

W miarę zbliżania się końca II kwartału rynki finansowe stają się coraz bardziej stabilne. Obserwowana zmienność od dłuższego czasu systematycznie spada. Ciekawym i sygnalizowanym problemem dla zarządzających aktywami jest silny wzrost korelacji rynków.

Według danych zebranych przez Bloomberga wskaźnik korelacji między rynkami jest najwyższy w historii. Przykładowo wskaźnik korelacji między ropą naftową a amerykańskimi indeksami akcji wzrósł powyżej 0,7 (max 1). Wysoka współzależność rynków uniemożliwia praktycznie skuteczną dywersyfikację aktywów i w przypadku załamania się trwającego od 4 miesięcy odbicia rodzi niebezpieczeństwo skokowego spadku cen.

W tym tygodniu mimo dużej liczby danych makroekonomicznych mało prawdopodobny jest istotny wzrost zmienności. Rynki w ostatnim czasie bardzo ospale reagują na dane. Oczywiście to może się w pewnym momencie zmienić, ale do tego potrzebny jest albo świeży kapitał (w przypadku kontynuacji wzrostów) lub decyzja o sprzedaży. Statystycznie ostatnie dni miesiąca i pierwsze dni nowego miesiąca są najlepsze dla indeksów, więc w tym tygodniu powstrzymywalibyśmy się z otwieraniem krótkich pozycji.

Wspomniana wysoka korelacja większości rynków powinna się jeszcze długo utrzymywać. Będzie to miało wpływ na notowania surowców i głównych par walutowych. Silny impuls z rynków akcji powinien być również sygnałem dla pozostałych rynków.  W tym tygodniu handel w USA będzie skrócony ze względu na Święto Niepodległości.  Bardziej prawdopodobne wydają się w tej chwili niewielkie wzrosty na giełdach.  Silnieszy impuls może pojawić się przy okazji publikacji danych PMI z Eurolandu i ISM dla przemysłu z USA w środę oraz czwartkowego miesięcznego raportu z rynku pracy. 

EUR/PLN

Dzisiejszy dzień zapowiada się dość spokojnie na walutach. Stabilna sytuacja na rynkach globalnych oraz brak silniejszych impulsów na głównych parach walutowych będzie sprzyjał utrzymaniu się konsolidacji na EURPLN. Zbliżający się koniec II kwartału może mieć negatywny wpływ na złotego, ale odzdziaływanie opcji walutowych na rynek jest coraz mniejsze.  Najbliższym wsparciem na EUR/PLN pozostaje 4,48 i dalej strefa 4,44-4,45. Strefą oporu jest w dalszym ciągu 4,56-4,57. W środę publikowany będzie indeks PMI dla przemysłu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EUR/USD

Trend boczny na eurodolarze utrzymuje się. Wskazuje na to między innymi skala zniesień impulsów wzrostowych (wcześniejszy trend był wzrostowy). Ponadto od połowy czerwca systematycznie spada obserwowana zmienność. W dniu dzisiejszym handel powinien przebiegać w obrębie ostatnich zakresów - przedział wahań nie powinien przekroczyć 100 pipsów do końca handlu europejskiego.
Technicznym sygnałem kupna będzie przebicie strefy oporu 1,4116-1,4137. Sygnałem sprzedaży będzie przebicie strefy wsparcia 1,3840-1,3890. Potwierdzeniem sygnałów będzie silny wzrost zmienności. Najbliższym impulsem dla rynku będą jutrzejsze dane Conference Board mierzące nastroje wśród amerykańskich konsumentów.

GBP/USD

Książkowa niemal konsolidacja na funtdolarze utrzymuje się. Brak istotnych danych w dniu dzisiejszym będzie sprzyjał stabilizacji notowań.  Krótkoterminowym wsparciem będzie poranne minimum przy 1,6427, a oporem 1,6545. Silniejszym wsparciem będzie minimum z piątku przy 1,6371. Większego impulsu można spodziewać się w środy, kiedy to publikowane będą dane PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii (oraz analogiczne dane z Eurolandu i USA). Na GBPUSD podobnie jak na EURUSD systematycznie od kilkunastu dni spada obserwowana zmienność.  Ewentualne wybicie z konsolidacji powinno być potwierdzone wzrostem zmienności.

USD/JPY

Dzisiejsze dane z Japonii okazały się nieco gorsze od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna spadła w maju o 2,8% r/r, a produkcja przemysłowa wzrosła o 5,9% m/m (spadek 29,5% r/r). Nikkei nieznacznie zniżkował na zamknięciu, a na głównych parach jenowych utrzymywał się w sesji japońskiej dość wąski zakres. Dolarjen pozostaje w formacji trójkąta zniżkującego, a wsparciem technicznym są okolice 95 jenów za dolara. Krótkoterminowym impulsem dla rynku mogą być publikowane w nocy dane (indeks PMI dla przemysłu, stopa bezrobocia oraz wydatki gospodarstw domowych), ale jen pozostanie silnie skorelowany z trendem na rynkach globalnych. 

Wojciech Smoleński
Autor jest specjalistą Domu Maklerskiego IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński

Polecane