DM mBanku zachęca do akcji

Przecena obligacji to sygnał ostrzegawczy, ale takie korekty w średnim terminie były okazją do kupna akcji — twierdzi Michał Marczak z mBanku.

W ubiegłym tygodniu, głównie z powodu spadku notowań obligacji na najważniejszych rynkach, inwestorzy stracili 868 mld USD — wyliczyli ekonomiści Barclays Banku. To był największy spadek wartości rynków od grudnia ubiegłego roku, kiedy Fed podniósł stopy procentowe. W tym roku straty przydarzyły się dopiero po raz drugi, ale Michał Marczak, analityk mBanku, uspokaja: gwałtowne spadki cen obligacji zwykle przekładały się na korektę na rynku akcji w krótkim okresie, ale były okazją do kupna w średnim. Jego zdaniem, dopiero w kolejnych tygodniach po publikacji danych o inflacji okaże się, czy rynek papierów dłużnych czeka większa przecena. „Wzrost cen surowców i słaby dolar wspierają gospodarki i giełdy rynków wschodzących, co również pozytywnie powinno przekładać się na WIG20. W najbliższych dniach rozpoczyna się sezon wyników kwartalnych w Stanach Zjednoczonych, a w ciągu dwóch tygodni w Europie. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, wyniki powinny wspierać rynek akcji” — mówi analityk DM mBanku. Jego zdaniem, z punktu widzenia inwestorów polityka zeszła na drugi plan, szczególnie po tym, jak agencje ratingowe zmieniły negatywne nastawienie. „Przebieg kongresu PiS pokazał, że pozycja wicepremiera Mateusza Morawieckiego jest silna, a ryzyko zmiany na tym stanowisku niewielkie. W sprawie przyszłości OFE jeszcze nie oznacza to, że rząd przyjmie rozwiązanie proponowane przez Morawieckiego” — zaznacza Michał Marczak. Specjalista dodaje, że podaż akcji w ofertach pierwotnych i wtórnych ma się ku końcowi, co było czynnikiem ryzyka, ale minęło już wystarczająco duży czasu, by inwestorzy się na nie przygotowali. „Można wręcz pokusić się o tezę, że duże oferty (Play, GetBack) będą cieszyć się na tyle dużym zainteresowaniem, że wysokie redukcje zapisów powinny prowadzić do powrotu części gotówki na rynek i popyt na inne akcje” — dodaje Michał Marczak, który podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynku akcji.

Zobacz więcej

Fot. Szymon Łaszewski-forum

O spółkach polecanych przez DM mBanku czytaj na pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM mBanku zachęca do akcji