DM PBK: giełdom w USA wciąż grozi bessa

05-06-2001, 09:53

Alan Greenspan podczas Międzynarodowej Konferencji Monetarnej w Singapurze stwierdził wczoraj, że inflacja w USA jest pod kontrolą i nie widzi zagrożenia wzrostu presji inflacyjnej w najbliższym czasie. Te wypowiedzi zdominowały poniedziałkowy handel na rynku amerykańskim. Inwestorzy skupili się znowu na możliwości obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu FOMC. Nie wywołało to euforii zakupów, ale umożliwiło głównym indeksom trzeci z rzędu wzrost. Duże wzrosty notowały spółki „naftowe” – po tym jak Irak zaprzestał eksportu ropy wywołując w konsekwencji wzrost ceny tego surowca do poziomu najwyższego do sześciu miesięcy. Gorzej spisywały się spółki z rynku nowych technologii, a największe straty notował sektor półprzewodników. Cypruss Semiconductors ostrzegł wczoraj, że będzie miał gorsze wyniki w drugim kwartale a Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodnikowego poinformowało, że sprzedaż układów scalonych spadła w kwietniu o 10,2% (rok do roku). Gwiazdą na Nasdaq’u było Cisco Systems (+4,7%). Akcje spółki drożały po tym jak „źródło zbliżone do spółki” podało, że nie zamierza ona przejąć brytyjskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Marconi. W tym przypadku doszło do klasycznej interpretacji, jaka występuje na rynku wzrostowym – brak złej informacji (koszty związane z przejęciem Marconiego wg spekulacji miały wynieść około $17 mld) to dobra informacja.

Kolejny wzrost na rynku amerykańskim nie zasługuje na razie na nic więcej jak na miano silnej korekty wcześniejszego spadku. Obroty towarzyszące wczorajszej zwyżce w przypadku rynku Nasdaq były najniższe w tym roku a w przypadku NYSE drugie z serii najniższych. Pomimo wzrostu DJIA nie pokonał oporu w postaci średniej 13-sesyjnej a Nasdaq Composite luki bessy z 30 maja. Ponadto na DJIA ciągle istnieje niebezpieczeństwo uformowania formacji trójki bessy. Jeżeli miałaby ona wystąpić indeks powinien spaść dzisiaj o około 200 pkt.

Dariusz Nawrot

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: giełdom w USA wciąż grozi bessa