DM PBK: mieszane nastroje w USA po wynikach spółek

Przemek Barankiewicz
24-10-2001, 10:08

Pomimo dość optymistycznego przebiegu pierwszej części sesji (DJIA +0,7%, Nasdaq Composite +1,8%) głównym indeksom nie udało się pokonać lokalnych szczytów sprzed kilku dni. Nieco większa niż w poniedziałek aktywność strony podażowej (obroty na obu rynkach wzrosły o ok. 20%) spowodowała niewielkie spadki indeksów (DJIA –0,4%, Nasdaq Composite –0,2%). W pewnej mierze spowodowane to było kolejnymi przypadkami wąglika. Wczoraj obecność bakterii stwierdzono u pracownika poczty w New Jersey oraz w korespondencji do Białego Domu. Atmosferę na rynku pogorszyły obniżone przez Merill Lynch i Goldman Sachs rekomendacje dla SBC Communications (po słabych wynikach opublikowanych prze spółkę w poniedziałek). Również przedstawiane wczoraj wyniki wielu powodów do optymizmu nie dawały. Gigant na rynku sprzętu telekomunikacyjnego – Lucent Technologies poinformował, że strata na akcję (bez uwzględnienia „jednorazowych wydatków”) była wyższa od oczekiwań analityków (27 centy vs 23 centy). Co ciekawe strata netto była dziesięciokrotnie wyższa niż strata bez „jednorazowych wydatków” ($8,8 mld vs $0,9 mld) oraz blisko dwukrotnie wyższa od przychodów ze sprzedaży ($8,8 mld vs $5,2 mld). To kolejny przykład w jak znakomitej kondycji znajdują się obecnie amerykańskie spółki. Zgodne z szacunkami analityków wyniki przedstawił AT&T – 4 centy zysku na akcję (z uwzględnieniem „jednorazowych odpisów” spółka zanotowała stratę na akcję w wysokości 69 centów). AT&T poinformowało jednak, że z powodu spowolnienia gospodarczego oraz silnej konkurencji wyniki części telekomunikacyjnej koncernu będą kiepskie również w 2002 roku. Niemal zgodne z oczekiwaniami rezultaty trzeciego kwartału przedstawił Compaq (po sesji) – strata na akcję była minimalnie wyższa od oczekiwań (7 centów vs 6 centów). Spółka ostrzegła jednak, że wyniki następnego kwartału będą niewiele lepsze – strata na akcję wyniesie 3 centy podczas gdy analitycy oczekiwali osiągnięcia poziomu zerowego. Raport Compaq’a pokazał, że na przychodach spółki odbija się bardzo mocno wojna cenowa prowadzona przede wszystkim przez Dell Computer. Udział Compaq’a w rynku PC w ciągu ostatnich czterech kwartałów obniżył się z 13,4% do 10,4%, w tym samym czasie Dell zwiększył udział z 11% do 13,8%.

Dzisiaj wyniki opublikują m.in.: Ariba (oczekuje się 13 centów straty na akcję), Du Pont (10 centów zysku na akcję), Eastman Kodak (52 centy zysku na akcję), Honeywell (44 centy zysku na akcję), Viacom (3 centy straty na akcję). W trakcie sesji przedstawiony zostanie raport regionalnych banków Zarządu Rezerwy Federalnej (beżowa księga) dotyczący stanu gospodarki we wrześniu.

Wczorajsze wyhamowanie wzrostów DJIA i Nasdaq Composite tuż przed istotnymi oporami zwiększa prawdopodobieństwo spadków indeksów w najbliższych dniach. Kolejne przypadki wąglika oraz najprawdopodobniej kiepskie dane makroekonomiczne mogą spowodować, że w najbliższych tygodniach Wall Street straci nieco z dużej odporności na złe informacje jaką wykazuje w ciągu ostatniego miesiąca.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: mieszane nastroje w USA po wynikach spółek