DM PBK: na giełdach w USA dominowały spadki

Marek Druś
18-09-2001, 09:54

Po silnej ubiegłotygodniowej wyprzedaży na rynkach europejskich wczoraj znaczne spadki wystąpiły na giełdzie nowojorskiej. Nasdaq Composite już na otwarciu stracił blisko 7%. Właściwie niemal całe spadki dokonały się na otwarciu notowań, później rynek kilkakrotnie próbował odbijać, ale każda z tych prób kończyła się porażką. Przygnębienie na rynku było na tyle duże, że nawet obniżka stóp procentowych przez FED nie wpłynęła kojąco na inwestorów. Atmosferę na rynku próbowały nieco uspokoić same spółki – część z nich (m.in. Cisco, General Electric, Intel, Morgna Stanley Dean Witter, PepsiCo) zapowiedziało skup własnych akcji. W drugiej części sesji o możliwych w najbliższych dniach ostrzeżeniach ze strony spółek przypomniał United Technologies. Spółka poinformowała, że w trzecim kwartale zyski powinny być zgodne z oczekiwaniami rynku, spodziewa się natomiast pogorszenia wyników w czwartym kwartale. Po tym komunikacie kurs akcji United Technologies zanurkował w dół (-21%). Najsilniej zniżkowały akcje sektora transportowego – Dow Jones Transportation Average stracił blisko 15%. Obroty na obu rynkach były bardzo wysokie (na NYSE w pobliżu rekordowych).

Choć spadki na giełdzie nowojorskiej były oczekiwane, ich skala może budzić pewne obawy. Już wszystkie czołowe indeksy w USA znajdują się w regularnej bessie (w USA za definicję bessy uznaje się spadek o 20% od szczytu) – wczoraj do tego grona dołączył DJIA. W poniedziałek po stronie kupujących znaleźli się przede wszystkim drobni inwestorzy. Instytucje finansowe wykazywały dość dużą wstrzemięźliwość. Bardzo ważne dla dalszych losów rynku będą decyzje polityczne i skala ewentualnego konfliktu zbrojnego. Do czasu choćby pobieżnego rozwiązania tej sprawy na rynku panować będzie duża nerwowość. W takim otoczeniu trudno będzie wygenerować silniejszy impuls wzrostowy. Trudno też oczekiwać szybkiej pozytywnej reakcji na obniżkę stóp procentowych. Większego znaczenia nie powinny mieć publikowane w najbliższych dniach dane makroekonomiczne – dzisiaj przedstawiony zostanie wskaźnik wzrostu cen na poziomie konsumpcyjnym (oczekuje się, że inflacja wzrośnie o 0,2%).

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: na giełdach w USA dominowały spadki