DM PBK: tygodniowy komentarz techniczny WIG20

opublikowano: 29-04-2002, 10:40

W dalszym ciągu sytuacja na rynku pozostaje niewyjaśniona, a indeks WIG20 utrzymuje się w trendzie bocznym. W pierwszej połowie tygodnia doszło do testu najsilniejszego obecnie wsparcia w przedziale ok. 1285-1300 pkt., który jak na razie był najbardziej zdecydowaną taką próbą. Wyznacza go okno hossy z 4 stycznia br. oraz poziom 38.2% zniesienia wzrostów trwających od końca września ub.r. do końca stycznia br., Byki po raz kolejny zdołały jednak zmobilizować się w tym rejonie i zainicjować w ostatnich dniach wzrostowe odbicie. Dzięki temu groźba głębszej przeceny w najbliższym czasie zmniejszyła się jednak ryzyka takiego wyeliminować jednoznacznie się nie da.

Okresy stabilizacji w połączeniu z niewielkimi obrotami, czyli sytuacja z jaką od ponad miesiąca mamy do czynienia, bywają wprawdzie przygotowaniem do większego ruchu i chociaż wydaje się podobnie będzie także tym razem to jednak nie można jednoznacznie przesądzać, że czeka nas wkrótce większa zwyżka. Indeks w dalszym ciągu sprawia bowiem wrażenie słabego, a inicjowane próby wzrostowe nie wyglądają na przekonujące. Nie można wprawdzie wykluczyć, że celem obecnego wzrostu będzie górna granica konsolidacji wyznaczona przez okno bessy z 12 marca br. w przedziale ok. 1367-1378 pkt. Dopiero jednak przebicie tej bariery może zapowiadać wyraźniejszą poprawę koniunktury, ale w najbliższym czasie wydaje się to raczej mało prawdopodobne. Warto także zauważyć, że już najbliższe dni zweryfikują prawdopodobnie rzeczywisty potencjał strony popytowej. WIG20 dotarł bowiem obecnie do pierwszej z ważniejszych barier podażowych, którą tworzy linia trendu spadkowego oparta o szczyty z 28 stycznia i 8 marca br., biegnącej na wysokości ok. 1335 pkt. Jej sforsowanie otworzyłoby drogę do ataku na wspomnianą lukę bessy z marca br.

Klarownych wskazań co do kierunku krótkoterminowej koniunktury nie dale także zachowanie wskaźników technicznych. Najszybsze oscylatory potwierdziły ostatnie wzrosty generując sygnały zajęcia pozycji. Stochastic zakończył spadki w okolicach poziomu wyprzedania i pod odbiciu w tym rejonie przeciął z dołu swą średnią. Do strefy neutralnej przedostał się również CCI, który szybko zbliża się do linii równowagi. Przesłanki te dają wprawdzie szanse na udany test najbliższego oporu, jednak trudno raczej traktować je jako zwiastuny większej fali wzrostowej. Szczególnie istotne wskazania mogą wkrótce pojawić się na MACD, który przygotowuje się do testu swej średniej. Warto zauważyć, że w ostatnim czasie powstała na tym wskaźniku wyraźna pozytywna dywergencja, która daje szanse na udany wynik tej próby. Przebicie linii sygnału zwiększyłoby wprawdzie szanse wyraźniejszego wzrostu w najbliższym czasie, jednak do tego momentu nie należy go przesądzać. Nie najlepiej zachowuje się natomiast ROC, który po okresie wahań w okolicach poziomu neutralnego bez większych problemów powrócił do strefy ujemnej. Taka sytuacja świadczy więc od tym, że siły byków nie są nadzwyczajne i mogą nie wystarczyć, by zainicjować wyraźniejsze wzrosty rynku.

Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki widać więc, że pomimo skutecznej obrony w ostatnim tygodniu najsilniejszego z obecnych obszarów wsparcia, obecna sytuacja indeksu WIG20 nie daje jeszcze przesłanek by mówić o sygnałach zapowiadających wyraźniejsze odwrócenie trendu. Z jednej strony ponad miesięczna konsolidacja pozwala założyć, że odbicie zainicjowane w pobliżu dolnej granicy może sięgnąć górnego przedziału, ale nawet dla takiego scenariusza w dalszym ciągu istnieje sporo wątpliwości. Można do nich zaliczyć chociażby bliskość pierwszego z ważniejszych oporów, czy też zachowanie wskaźników technicznych. W tej sytuacji ciągle trudno więc o powody do zbytniego optymizmu jeśli chodzi w możliwości większej poprawy koniunktury w najbliższym czasie. Wydaje się, że mimo zmniejszenia groźby wybicia dołem z trendu bocznego na kolejnych sesjach, obecne poziomy indeksu w dalszym ciągu nie pozwalają bagatelizować ryzyka kolejnych testów wsparcia w strefie ok. 1285-1300 pkt.

Jacek Buczyński

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: tygodniowy komentarz techniczny WIG20