DM PKO BP: gaz na horyzoncie

opublikowano: 04-04-2013, 00:00

Do 48,4 zł na akcję podniósł wycenę GPW Jaromir Szortyka, analityk DM PKO BP.

Uważa on, że GPW jest wyceniana z ponad 20-procentowym dyskontem wobec innych giełd i oczekuje 15-procentowego wzrostu zysku netto spółki w 2013 r. Ma się do tego przyczynić zwiększenie liczby akcji w wolnym obrocie i konsolidacja TGE. W związku z nowymi ofertami pierwotnymi i wyzbywaniem się akcji przez inwestorów strategicznych takich instytucji jak PKO BP, Pekao czy BZ WBK, samo zwiększenie obrotów na rynku akcji w 2013 r. szacuje na 21 proc.

Jaromir Szortyka zwraca uwagę na potencjał, jaki drzemie w handlu gazem.

Zaznacza, że przy obecnych regulacjach obrót gazem jest znikomy, ale sytuacja może ulec zmianie w przypadku wprowadzenia tzw. obligo giełdowego na rynku gazu, tak jak było w przypadku energii elektrycznej. Zaznacza, że najczęściej pojawiający się scenariusz zakłada wprowadzenie 30-procentowego obligo w połowie 2013, 50-procentowego od początku 2014 i 70-procentowego od drugiej połowy 2014. Według jego szacunków sprzedaż 70 proc. gazu przez TGE może owocować dodatkowymi 12 mln zł przychodów rocznie. Jego zdaniem w zdecydowanej większości przychody te przełożyłyby się na poziom zysku operacyjnego. Z racji niepewności dotyczącej regulacji prawnych DM PKO BP nie uwzględnia tego jednak w swoich prognozach. [KA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PKO BP: gaz na horyzoncie