Do czerwca OPEC utrzyma zmniejszoną podaż ropy

Marek Druś
11-03-2002, 11:43

OPEC utrzyma do czerwca pułap produkcji ropy przyjęty na początku tego roku, dowiedział się Reuters. Oficjalnie decyzja ma zostać podjęta na spotkaniu przedstawicieli państw kartelu w najbliższy piątek.

- Do czerwca nie są przewidywane zmiany uzgodnionych wcześniej pułapów wydobycia. Opcją otwartą pozostaje druga połowa tego roku – powiedział anonimowy informator Reutersa.

Od 1 stycznia tego roku kraje OPEC, które mają ponad 60 proc. udział w globalnej produkcji ropy naftowej, zmniejszyły wydobycie o 1,5 mln baryłek dziennie. Pięć krajów nie będących członkami OPEC ograniczyło wydobycie o dodatkowe 500 tys. baryłek.

Administracja amerykańska wyrażała ostatnio zaniepokojenie, że OPEC może utrudnić wyjście światowej gospodarki z kryzysu utrzymując wysokie ceny ropy. Pogłębiło się ono w związku z ostatnią deklaracją sekretarza generalnego kartelu Ali Rodrigueza, który powiedział, że OPEC raczej nie zwiększy dostaw ropy do końca tego roku.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Do czerwca OPEC utrzyma zmniejszoną podaż ropy