Do galerii wraca optymizm

Marta Sieliwierstow
30-11-2010, 00:00

Colliers International podaje, że deweloperzy centrów handlowych budują w Polsce obiekty o łącznej powierzchni około 940 tys. mkw.

Całkowita powierzchnia obiektów handlowych w Polsce to 7,86 mln mkw.

Colliers International podaje, że deweloperzy centrów handlowych budują w Polsce obiekty o łącznej powierzchni około 940 tys. mkw.

Analitycy firmy zauważyli wzrost optymizmu wśród potencjalnych najemców obiektów handlowych.

— W minionym kwartale otworzyły lokale m.in. firmy Tchibo — we Wrocławiu i Warszawie oraz Starbucks — w Krakowie i Warszawie. Największym zainteresowaniem cieszyły się odremontowane Domy Towarowe w centrum Warszawy. Powstał tam pierwszy w stolicy sklep marki TK Maxx. W październiku, kiedy otwarto drugą część wyremontowanego obiektu, pojawiły się w nim: największy w Polsce sklep Marks Spencer oraz salony firm Reserved i House — wylicza Małgorzata Trzaskowska, dyrektor w dziale powierzchni handlowych Colliers International.

Eksperci Cushman Wakefield twierdzą z kolei, że największym zainteresowaniem cieszą się najlepsze centra w większych miastach, choć najemcy dużych powierzchni handlowych kontynuują ekspansję w całym kraju. W minionych miesiącach firma New Yorker wynajęła 710 mkw. w Galerii Słonecznej w Radomiu, CA ponad 1,3 tys. mkw. w Galerii Sanowa w Przemyślu, Stokrotka około 1,8 tys. mkw. w Galerii Katowickiej w Katowicach, Pure zajmie 1,5 tys. mkw. w Centrum Agora w Bytomiu, a sieć Multikino podpisała umowę najmu 3 tys. mkw. w Millennium Hall w Rzeszowie.

Starty i finisze

W 2010 r. deweloperzy oddadzą do użytku zaledwie 446 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Wynika to z ograniczenia liczby budów w czasie kryzysu. Biorąc jednak pod uwagę rosnącą aktywność inwestorów, już w 2011 r. łączna powierzchnia centrów handlowych oddawanych do użytku może się zrównać z tą sprzed dwóch lat.

Na koniec września 2010 r. całkowita wielkość obiektów handlowych w Polsce wyniosła 7,86 mln mkw. Z tego 5,13 mln mkw. znajduje się w ośmiu największych miastach w kraju, a około 2,73 mln mkw. w małych i średnich miastach. W trzecim kwartale zakończyły się budowy zaledwie kilku centrów handlowych w mniejszych miastach, o łącznej powierzchni 56,3 tys. mkw. To Galeria Wyszków (6 tys. mkw.), Pomorska Park Handlowy (około 8,7 tys. mkw.) w Bydgoszczy oraz największy nowy obiekt — Gemini Park w Tarnowie (41,5 tys. mkw.). Dzięki oddaniu do użytku tego obiektu znacząco wzrósł wskaźnik nasycenia rynku w Tarnowie — z 364 do 724 mkw. na 1 tys. mieszkańców.

— Tak mała liczba centrów oddawanych do użytku to pokłosie kryzysu, kiedy liczba budów zdecydowanie spadła. W 2009 r. rozpoczęto budowę około 365 tys. mkw., podczas gdy w 2010 r. jest to już niemal 650 tys. mkw. To wyraźna oznaka poprawy sytuacji na rynku — ocenia Małgorzata Trzaskowska.

W IV kw. 2010 r. deweloperzy zapowiadają zakończenie budowy ponad 168 tys. mkw. powierzchni handlowych. Będą to m.in. Galeria Victoria w Wałbrzychu (43 tys. mkw.), Agora Bytom (25 tys. mkw.) oraz Galeria Sanowa (21 tys. mkw.) w Przemyślu. Aktywność deweloperów jest wyższa niż spodziewano się jeszcze kilka miesięcy temu. Deweloperzy rozpoczynają budowę znacznie większej liczby obiektów niż rok temu. Znajdzie to odzwierciedlenie w wielkości nowej podaży w latach 2012-13.

Stabilne czynsze

Od kilku miesięcy stawki czynszów w najlepszych centrach handlowych w największych aglomeracjach utrzymują się na niezmienionym poziomie. Najemcy mogą liczyć na większą elastyczność deweloperów w przypadku obiektów handlowych, które oddano do użytku w czasie niekorzystnej koniunktury i które się zmagają z małą liczbą klientów. Niezmiennie najwyższe stawki czynszu są w centrach handlowych w Warszawie. Wahają się między 65 a 80 EUR /mkw. (dla lokali o powierzchni około 100 mkw.), a w przypadku najlepszych centrów sięgają nawet 90 EUR. Stawki najmu w innych miastach są nawet o połowę niższe.

— Większość najemców lokali handlowych poważne problemy ma już za sobą. Możemy zatem oczekiwać utrzymania się popytu na stabilnym poziomie. Największym powodzeniem nadal będą się cieszyły lokale w najlepszych centrach handlowych. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach stawki czynszu utrzymają się na stałym poziomie, a w najlepszych centrach — powoli zaczną rosnąć — sumuje Małgorzata Trzaskowska.

Marta

Sieliwierstow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Do galerii wraca optymizm