Do ideału każdemu trochę brakuje

opublikowano: 21-03-2016, 22:00

Ani jednej spółce nie udało się przedrzeć do czołówki każdej z kategorii, składających się na ogólną ocenę w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2015

Kiedy LPP przejmowało tytuł najlepszej spółki 2013 r., panowanie w rankingu GSR było absolutne. Gdańska spółka otarła się o ideał, bo analitycy, zarządzający i maklerzy uznali, że ma najlepszy na całej giełdzie zarząd, najwyższą jakość produktów i usług, wzorcowo prowadzi relacje z inwestorami, ma świetne perspektywy rozwoju, a takiego sukcesu w 2013 r. nie odniósł żaden z rywali o względy uczestników rynku. Rok później Kruk zdobył miano Giełdowej Spółki Roku już nie tak zdecydowanie, ale wciąż nazwę windykatora można było znaleźć w czołowej dziesiątce każdej z pięciu kategorii (choć ani razu na najwyższym miejscu).

Marek Wiśniewski

CD Projekt, zwycięzca w 2015 r., prymusem jest, ale nie pod każdym względem. Firma, kierowana przez Adama Kicińskiego, wygrała w dwóch kategoriach („Innowacyjność produktów i usług” oraz „Sukces w 2015 r.”) i stanęła na podium pod względem perspektyw rozwoju, ale eksperci ani nie wystawili wysokiej noty zarządowi (choć czynnik ludzki w tej branży jest przecież kluczowy), bo CD Projekt zajął 16. lokatę, a do poprawki są przede wszystkim relacje z inwestorami. Pozycja 41. powinna być powodem do zastanowienia dla zespołu, odpowiedzialnego za kontakty z rynkiem.

Wśród spółek, które czterokrotnie zameldowały się w czołówce każdej z pięciu kategorii, znalazły się Grupa Kęty (słabo oceniono tylko innowacyjność produktów), CI Games (tu, podobnie jak w CD Projekt, nisko oceniono kompetencje zarządu) i Benefit Systems.

Mistrzem jednej specjalności można natomiast nazwać Bioton, który wysoko pojawił się tylko w kategorii „Perspektywy rozwoju”, Altus TFI (ma najlepiej oceniany zarząd) oraz ACE, które trafiło na trzecie miejsce w kategorii „Sukces 2015 r.”. W ewentualnym sukcesie w tym roku giełdowi inwestorzy już nie będą partycypować — spółka po wezwaniu została wycofana z warszawskiej giełdy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane