Do lekarza możesz iść z abonamentem lub z polisą

Dorota Czerwińska
opublikowano: 04-06-2010, 12:54
Obserwuj w MójPB:

Co można zrobić, gdy na wizytę u specjalisty trzeba czekać kilka tygodni, a planowany zabieg szpitalny odbędzie się dopiero za rok?

Prywatna wizyta u lekarza kosztuje. Wydatki Polaków na prywatną opiekę zdrowotną sięgają już 25 mld zł, a według prognozy Polskiej Izby Ubezpieczeń do 2012 r. wzrosną do 40 mld zł. Z abonamentem do prywatnych przychodni medycznych lub z polisą firm ubezpieczeniowych w zamian za opłacanie stałej miesięcznej składki można mieć dostęp do lekarzy specjalistów, badań, a nawet do leczenia szpitalnego.

None
None

Z pakietem szybciej

W Polsce firmy i osoby prywatne częściej korzystają z abonamentów medycznych niż z ubezpieczeń zdrowotnych. Dlaczego?

— Na początku lat 90. niepubliczne zakłady zdrowotne jako pierwsze zaczęły sprzedawać dostęp do usług medycznych w formie zryczałtowanej stawki, z reguły miesięcznej. Z ich abonamentami klienci zdążyli się już zapoznać i przyzwyczaić do nich, zanim tym sektorem usług zaczęły się na poważnie interesować firmy ubezpieczeniowe. Ale widać coraz większe zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi ze względu na ich niezależność od operatorów medycznych — twierdzi Urszula Karczemna z TU Allianz Życie.

Jak ubezpieczyciele przekonują potencjalnych klientów do skorzystania ze swoich usług?

— Nasi klienci mogą korzystać z dowolnej placówki z ponad 650 przez nas zakontraktowanych, bez względu na posiadany wariant ubezpieczenia. Dla klienta możliwość korzystania z wielu placówek z różnych sieci to bardzo duża zaleta. Poza tym ma wybór. Jeśli nie spodoba mu się jedna placówka, może korzystać z innej — wyjaśnia Urszula Karczemna.

Z kolei Signal Iduna proponuje np. polisę Pełnia zdrowia i dostęp do ponad 700 placówek medycznych i 80 szpitali w całej Polsce.

— Dla pacjenta oznacza to większą swobodę wyboru placówki, a także pewność, że wizyta u lekarza pierwszego kontaktu odbędzie się w ciągu doby. Ubezpieczenie oprócz świadczeń ambulatoryjnych umożliwia również leczenie szpitalne. Planowany zabieg lub operacja odbędą się w 14 dni od zgłoszenia takiej potrzeby ubezpieczycielowi — informuje Sylwia Mikiel z Signal Iduna Polska TU.

W takim pakiecie jest 210 badań diagnostycznych i 36 zabiegów ambulatoryjnych. Ile to kosztuje?

— Cena polisy dla czteroosobowej rodziny (kobieta 35 lat, mężczyzna 40 lat, 5-letni chłopiec i 3-letnia dziewczynka) wynosi 265 zł miesięcznie — mówi Sylwia Mikiel.

Ubezpieczenie wygodne

Ale także firmy medyczne oferujące abonamenty nie spoczywają na laurach. Praktycznie co rok zwiększają zakres oferty. W Enel-Medzie można indywidualnie konstruować pakiety dla konkretnego pacjenta. Medicover ma duże plany inwestycyjne — chce stworzyć sieć szpitali w największych miastach Polski. Będą to mniejsze placówki, nastawione głównie na chirurgię jednego dnia. Zdaniem Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu, na popularność abonamentów wpływa brak pośrednika między wykupującą je firmą, a placówką medyczną. Twierdzi, że sprzedaż abonamentów przez centrum medyczne gwarantuje odpowiednie sterowanie jakością. Ale czy rynek nie jest już nasycony abonamentami medycznymi?

— Powinniśmy raczej mówić o rynku prywatnej opieki zdrowotnej niż o rynku usług abonamentowych. Należy pamiętać, że oprócz abonamentów coraz lepiej rozwijają się ubezpieczenia, które z pakietami zdrowotnymi komplementarnie kształtują i zaspokajają rynek, który ma przed sobą ogromne możliwości rozwoju — uważa Małgorzata Kowalska, wiceprezes Medicover.

Zresztą firmy medyczne, "wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku" też zaczynają wprowadzać grupowe ubezpieczenie zdrowotne.

— W ten sposób dajemy możliwość wyboru między abonamentem a grupowym ubezpieczeniem. Decyzja zależy od preferencji i potrzeb klienta — mówi Małgorzata Kowalska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane