Do MSP wpłynęła poprawiona oferta El-Dystrybucji na G-8

opublikowano: 10-03-2004, 17:51

ISB: Do Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) wpłynęła od El-Dystrybucji poprawiona oferta kupna akcji grupy ośmiu dystrybutorów energii elektrycznej G-8, powiedziała agencji ISB w środę po południu Agnieszka Dłuska z biura prasowego resortu.

Ostatnio minister skarbu Zbigniew Kaniewski zapowiadał, że do 15 marca – po analizie poprawionej oferty – zdecyduje, czy sprzedać akcje dystrybutorów energii z G-8 El-Dystrybucji, kontrolowanej przez Jana Kulczyka.

Według ustaleń ISB, jeśli MSP podejmie decyzję pozytywną dla inwestora przyzna mu formalną wyłączność negocjacyjną, w czasie której El-Dystrybucja przeprowadzi nieograniczone due diligence spółek z G-8, będzie negocjować treść umowy prywatyzacji z ministerstwem i pakiet socjalny z załogami firm.

Kaniewski mówił też w połowie lutego, że akcje spółek z G-8 zostaną sprzedane tylko w przypadku korzystnych warunków transakcji dla Skarbu Państwa. Minister powiedział wówczas, że na ostatnio proponowanych przez El-Dystrybucję warunkach sprzedaż akcji G-8 nie będzie zrealizowana.

Jesienią 2003 roku MSP poprosiło inwestora o znaczące podwyższenie ceny proponowanej za akcje G-8 oraz odpowiednie zabezpieczenie realizacji transakcji. El-Dystrybucja nie poprawiła wówczas swojej oferty.

W środę „Puls Biznesu” napisał, że El-Dystrybucja oferuje obecnie za 25% pakiet akcji G-8 około 1,2 mld zł, czyli podwyższyła swoją jesienną ofertę o ok. 10%.

Według gazety El-Dystrybucja chce obecnie kupić od MSP tylko 25% akcji grupy, a resztę skupić z giełdy, po jej upublicznieniu. Przedtem El-Dystrybucja miała nabyć w rokowaniach 85% pakiet akcji, w dwóch lub trzech transzach bezpośrednio od Skarbu Państwa.

W przypadku niepowodzenia sprzedaży grupy G-8 zostanie ona poddana restrukturyzacji, konsolidacji, a potem prywatyzacji.

Ewentualna modyfikacja polegałaby na odłączeniu od G-8 dwóch lub trzech zakładów energetycznych. Z ustaleń ISB wynika, że w grę mogłyby wchodzić zakłady z Płocka i Kalisza, które mogłyby zostać zintegrowane z dwoma łódzkimi zakładami energetycznymi.

G-8 jest grupą ośmiu dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce z 16% udziałem w rynku i obrotami około 3 mld zł rocznie. Po tym, jak we wrześniu ub. roku z rokowań o jej zakup wycofało się konsorcjum niemieckiego koncernu E.ON i belgijskiego Electrabela, pozostała tylko jedna oferta na akcje G-8, złożona przez polską firmę El-Dystrybucja. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Do MSP wpłynęła poprawiona oferta El-Dystrybucji na G-8