Do partnera bez kontroli wstęp wzbroniony

opublikowano: 02-11-2016, 22:00

Czynności sprawdzające podstawy do zwrotu VAT nie uprawniają fiskusa do analizy dokumentów kontrahentów podatnika — uchwalił NSA.

Zapadła ważna dla podatników uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Stwierdził on, że przedłużając termin zwrotu nadpłaty podatku od towarów i usług (VAT) w związku z prowadzeniem czynności sprawdzających dla zbadania podstaw do zwrotu, organ podatkowy nie może wszcząć kontroli krzyżowej u kontrahentów podatnika (sygn. akt I FPS 3/16). Uchwała jest skutkiem weryfikacji wniosku o zwrot nadwyżki VAT wykazanej przez jednego z podatników przed trzema laty. Organ podatkowy odraczał wypłatę, powołując się na konieczność prowadzenia czynności sprawdzających. Zwrócił się też do niemieckiej i czeskiej administracji podatkowej o informacje dotyczące transakcji zawartych przez przedsiębiorcę z tamtejszymi kontrahentami. Tę tzw. kontrolę krzyżową podjęto, nie prowadząc ani kontroli, ani postępowania podatkowego wobec podatnika. Ten ostatni uznał, że same czynności sprawdzające nie uprawniają fiskusa do analizowania dokumentacji kontrahentów. Wojewódzki sąd administracyjny podzielił zdanie przedsiębiorcy, ale wyrok zaskarżony przez izbę skarbową trafił do NSA, który powierzył rozstrzygnięcie sprawy powiększonemu składowi siedmiu sędziów.

Zobacz więcej

VAT

Fotolia

— Uchwała jednoznacznie potwierdza, że ustawodawca dopuścił możliwość prowadzenia kontroli krzyżowych jedynie w związku z prowadzonym u podatnika postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową — podkreśla Magdalena Skop z Crido Taxand.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu